kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Temmuz 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Tatile gidin, kilo vererek geri dönün!

ESRA TÜZÜN
ESRA TÜZÜN
Yazın, kilo vermek için en uygun mevsim olduğunu belirten diyet uzmanı Çağatay Demir, tatilde envai çeşit yemeğin bulunduğu açık büfelere rağmen zayıflamanın püf noktalarını anlattı: Açık büfedeki yiyecekleri sıraya koyun, her öğünde azar azar ve farklı lezzetleri deneyin.....
Tatil yaparken aynı zamanda fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Üstelik bunu, otellerin binbir çeşit yemek sunduğu açık büfelerinin önünde yapabilirsiniz! Anadolu Sağlık Merkezi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, tatilde zayıflamanın püf noktalarını anlattı...

SIVI KAYBETMEYİN
* Yaz sıcakları diyet yapmak için uygun bir mevsim mi?
Yaz sıcakları diyet yapmak için aslında çok uygun bir mevsimdir. Ancak kişilerin sosyal yaşantısı çok hareketli ise bazen diyete uyumlar zorlaşabilir. Ama bunun yanında sebze ve meyve çeşitlerinin bol olması, iştahın sıcağa bağlı olarak baskılanması diyet yapmak için çok uygun bir zemin oluşturur. Bunların yanında, yazın bireylerin daha hareketli olduklarını görüyoruz. Outdoor sporlarını daha fazla yaparak daha çok kilo kaybı sağlamak kaçınılmaz olmaktadır.

* Yaz diyeti yaparken nelere dikkat etmek gerekir?
Yaz diyeti yaparken başlıca dikkat edilmesi gereken nokta, kişilerin terle birlikte kaybettikleri sıvı ve elektrolitleri karşılamaktır. Bunun için günde 8-10 bardak su ve bir şişe soda tüketilmesini öneriyoruz. Tabii kişileri sosyal yaşantıdan koparmamak için diyetlerine dondurma, eğer tüketiyorsa ılımlı miktarda alkol, çeşitli alkollü/alkolsüz kokteylleri eklemekte de fayda var. Ne yazın ne de kışın hiç değişmeyen bir faktör vardır ki, o hiçbir zaman unutulmamalıdır. Bu faktör de, diyetin yerli ve dengeli beslenme ilkesiyle örtüşmesidir. Kişilerin vücutlarının gereksinim duyduğu besin ve besin öğelerinin mutlaka karşılanması gerekmektedir.

* Yazın daha fazla tüketilen suyun kilo verilmesi konusunda yararı var mı?
İnanılmaz gibi geliyorsa da su, kilo kaybetmek ve geri almamak için ideal bir alternatiftir. Sürekli kilo kaybı için en ideal formül sudur.

* 'Yazın çok su için' deniliyor, sıvı tüketirken nelere dikkat etmeli?
Havaların ısınmasıyla vücuttaki sıvı kaybı daha fazla olur. Bu nedenle daha çok sıvı tüketmek gerekir. Ancak bazı içecekler vücuttaki sıvı kaybını artırır. Bunların başında kahve, çay ve diğer kafeinli içecekler gelir. Bu nedenle, özellikle yaz aylarında vücuttan daha fazla sıvı kaybolmasına neden olacağı için, bu içeceklerden uzak durulmalıdır.

* Daha fazla tüketilmesi gereken yiyecekler nelerdir?
Daha fazla tüketilmesi gereken başlıca besinler sıvı içeren besinlerdir. Havaların ısınmasıyla artan sıvı kaybının karşılanması çok önemlidir. Ancak dikkat edilmesi gereken başlıca nokta; sıvı ihtiyacını ya da susuzluk hissini başka içeceklerle değil, su ile gidermektir. Diğer içecekler vücuttan su kaybını artırdığı gibi yüksek oranda kalori de içermektedir. Bu nedenle yazın yetişkinler 8-12 bardak su içmelidirler.

* Serinlemek için en uygun yiyecek ya da meyve nedir?
Serinlemek için en uygun besinler dondurma ve meyvedir. Dondurma hem yaz hem de kışın tüketilse de ülkemizde ağırlıklı olarak yazın tüketilen bir tatlı türüdür. Sütlü bir tatlı olduğu için kalorisi şerbetli hamur tatlılarına göre çok daha düşüktür. Dondurma sayesinde kalsiyum ve protein ihtiyaçlarının bir kısmı da karşılanacaktır. Meyveler de serinleme konusunda yardımcı olurlar. Ancak çok lezzetli olan bu yaz meyvelerinden kilo kilo tüketmekten kaçınılmalıdır.
Haberin fotoğrafları