kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 14 Temmuz 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Özkök, Denktaş'ı uyarmış: Karar mercisi benim

Ferhat ÜNLÜ HABER MERKEZİ
Eski KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş'tan ilginç iddia: Eski Genelkurmay Başkanı Özkök bana, "Büyükelçiniz, kuvvet komutanları ile temasta. Halbuki karar mercisi benim" dedi..
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, emrindeki kuvvet komutanları tarafından bertaraf edilmek istendiği öne sürülen eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'le ilgili tarihi bir gerçeği açıkladı. Denktaş, Özkök'ün, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ile geçtiğimiz günlerde Ergenekon operasyonunda tutuklanan eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'u kendisine şikâyet ettiğini söyledi. Denktaş, "Hilmi Özkök Paşa bana bir şikâyette bulundu. Dedi ki, 'Büyükelçiniz kuvvet komutanları ile temas halindedir. Halbuki karar mercisi benim, Genelkurmay Başkanlığı'dır.' Mecburen büyükelçime dedim ki, Şikâyet var, bu konuda hassas ol.' Demek Özkök Paşa ile komutanları arasında bir şey vardı ki, bana bunu söyleme ihtiyacı hissetti" dedi. 2004'te askerlerin de telkiniyle Annan Planı'nı kabul etmediği bilinen Denktaş, "Askerin kabul etmediği planı ben kabul edemezdim. 'AB'ye gireceğiz' dediler. Ben Türkiye'siz cennete bile girmem" diye konuştu.

'KOMUTANLAR GÜVENCE VERDİ'
Annan Planı oylanmadan önce kuvvet komutanlarının kendisine bir mesaj göndererek, "Merak etme Genelkurmay'dan güçlü bir karar çıkacak" dediklerini belirten Denktaş, "Biz Genelkurmay'dan çıkacak o güçlü beyanatı beklerken, yani halka, 'Evet demeyin' diye işaret verilmesini beklerken, uygundur kabilinden tatlı bir beyan çıktı" diye konuştu. O dönemde Genelkurmay Başkanı Özkök'ün Annan Planı konusunda kuvvet komutanlarından farklı düşündüğünü belirten Denktaş, "Komuta kademesinde bir görüş ayrılığı vardı ki beyanat bize söyledikleri gibi çıkmadı" dedi. Denktaş şunları söyledi: "Ben Annan Planı'nı tamamen reddetmedim. 'Yanlışları düzeltilmelidir' dedim. Bana Ankara'dan 'Bunu olduğu gibi kabul veya reddedeceksin' diye talimat veren olmamıştır."