kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Temmuz 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Bakan Şimşek: KEY ödemeleri bu ay içinde başlayacak

Yeni Haber
Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Konut Edindirme Ödemeleri'nin (KEY) bu ay içinde başlayacağını bildirdi.

Şimşek, şunları kaydetti:

''Emlak Bankası şu anda tasfiye halinde. Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, devletin diğer birimleriyle yapılan çalışmaları sonuçlandırdılar. Önümüzdeki hafta içerisinde Meclis'te, Hazine ile ilgili bir yasa görüşülecek, o yasanın içinde KEY ödemelerine ilişkin bir düzenleme de var. O da çıkmış olacak. KEY ödemeleri temmuz ayı içerisinde yapılmaya başlanacak.''

''VATANDAŞ PARASINI NİYE DÖVİZE YATIRIYOR''

Devlet Bakanı Şimşek, mart ayından sonra ortaya çıkan siyasi sürecin ekonomiye etkisine ilişkin soru üzerine, yaptıkları reformların gündemi oluşturmadığından yakındı. Şimşek, ülkeye heyecan, pozitif enerji vermek gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Fakat ülke sürekli, sabah kalkıyor o pozitif enerjisi maalesef bu suni gündemle eriyip gidiyor. Moral, güven çok önemli unsurdur.Faizler, Türkiye'de hak etmediği kadar yüksek. Ama ne oluyor? Vatandaş o faizden bono alacağına, parasını TL mevduata yatıracağına ne yapıyor, bu korkulardan ötürü gidip döviz alıyor. Döviz tevdiat hesabı en son 104 milyar dolara vardı. Neden? Bir iki yıl önce 57 milyar dolara kadar düşmüştü. Ne oldu? Dövizin faizi yükselmedi. Niye vatandaş yüzde 22 faiz dururken, parasını dövize yatırıyor? TL likiditesi yok, esnafın durumu kötü diyorsunuz... Neden? Çünkü, bu gelişmeler vatandaşı daha temkinli, daha kötümser yapıyor. Tüketim, yatırım kararlarını erteliyor.''


Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ''Bu gündem, maalesef Türkiye'yi aşağı çekmiştir, Türkiye'ye ayak bağı olmuştur. Bütün bunlara rağmen bizim gündemimiz reformdur, istihdamdır, rekabet gücüdür, Türkiye'nin ileriye gitmesidir'' dedi. Şimşek, Gaziantep'te düzenlediği basınla sohbet toplantısında, soruları yanıtladı. Bir gazetecinin, daha önce uluslararası bir bankada analiz yaptığını anımsatarak, ''Bakan olmasaydınız; Türkiye'deki kapatma davası ve Ergenekon sürecini siyasi anlamda nasıl yorumlardınız?'' sorusuna karşılık, şunları söyledi:

''Bu, varsayımsal bir soru. Ben, şu anda bakanım. Bu güzel ülkemize hizmetkarlık yapmaktan da çok büyük mutluluk duyuyorum. Türkiye potansiyeli, dinamizmi bu bölgede en yüksek olan ülke. Bu türden sıkıntılar, suni gündemlerin olmadığı bir süreçte Türkiye potansiyelini çok rahat şekilde gerçekleştirebilecek, sadece bölgede değil dünyada en önemli global aktörlerden bir tanesi olabilecek kapasiteye sahip bir ülke. Son birkaç yılda da bu ortaya çıktı zaten. Ne zaman Türkiye'de bir siyasi istikrar sağlansa, Türkiye şaha kalkıyor. Rahmetli Menderes dönemi, rahmetli Özal'ın ilk dönemleri böyledir. Dolayısıyla, bizim hükümetimizin gündemi bütün o bahsettiğiniz olumsuz ve Türkiye'nin hak etmediği gelişmeler ve gündemlere rağmen hükümetimizin gündemi reformdur.''

''ERGENEKON OPERASYONU''

Enerji Piyasası Reformu, İstihdam Paketi, Sosyal Güvenlik Reformu ve AR-GE Yasası'nın mart ayından sonra çıktığına dikkati çeken Bakan Şimşek, şunları kaydetti:

''Siz günlük gazetelerde açıyorsunuz 'Ergenekon, kapatma'...Ama, bizim gündemimiz, biz ülkenin 30 yıllık, 40 yıllık görünümünü, beklentilerini nasıl olumluya dönüştürürüz, temellerini nasıl sağlamlaştırırız ve ülke nasıl ki 2002-2007 arasında büyük bir çıkış yakaladı, acaba örnek olarak söylüyorum 2009 ile 2023 arasında nasıl büyük bir çıkış yakalar... Şu anda bunun temellerini hazırlıyoruz. Reformların amacı bu.''Türkiye'nin bu gündemi hak etmediğini belirten Şimşek, ''Potansiyeli bu kadar yüksek olan bir ülkenin önünü tıkamamız lazım. Bütün bu olanlara rağmen son derece iyimserim. Ülkemizi dünyada hak ettiği yere getireceğiz'' diye konuştu.


''BU GÜNDEM, TÜRKİYE'YE ÇELME TAKTI''

Dünyada kriz geçen temmuz ayında başladığını, Türkiye'de yeni hükümet kurulduğu ve güven olduğu için faizlerin yüzde 16'ya kadar indiğini anlatan Şimşek, bu yıl mart ayından itibaren dünyada faizler artmazken Türkiye'de artmaya başladığına dikkati çekti.Şimşek, faizlerin esnafa ve kredi kullanana yansıdığını ifade ederek, ''Bu gündem, maalesef Türkiye'yi aşağı çekmiştir, Türkiye'ye ayak bağı olmuştur, çelme takılmıştır. Bütün bunlara rağmen bu bizim gündemimiz değil; bizim gündemimiz reformdur, istihdamdır, rekabet gücüdür, Türkiye'nin ileriye gitmesidir. Türkiye, bunların hepsini atlatacaktır. Daha olgunlaşan bir demokratik süreç ile karşı karşıya. Eminim ki Türkiye, bu süreçlerden çok çok daha güçlü şekilde çıkacak'' diye konuştu.

''AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZATACAK''

Bir gazetecinin borçlarını kapatmak için arsasını, televizyonunu sattığını belirtmesi üzerine Şimşek, ''Devlet de vatandaş da hesabını kitabını bilecek. Ayağını yorganına göre uzatacak'' dedi.Sosyal güvenlik açığının 37 milyar YTL olduğunu hatırlatan Şimşek, sosyal güvenlik sistemi fazla vermiş olsaydı Türkiye'de faizlerin yüzde 7-8 civarında olacağını sözlerine ekledi.Bakan Şimşek, daha sonra Şahinbey Belediye Başkanı Ömer Can'ı ziyaret etti.

AA