kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Temmuz 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Recep Akdağ

Eski cumhurbaşkanına 35 YTL, vekile sınır yok

OKAN MÜDERRİSOĞLU
OKAN MÜDERRİSOĞLU
Özel hastanelerden hizmet satın alınmada uygulanacak tarife, "çifte standart" tartışması başlattı. Muayene için eski cumhurbaşkanı fark öderken, milletvekillerine faturalamada herhangi bir sınır konulmayacak..
Özel hastanelerden hizmet satın alınması sırasında uygulanacak tarife, sektörde kaygı yarattı. Muayene için verilen fiyatın üstüne eklenecek fark oranı, özel sağlık kuruluşlarını huzursuz etti. Hastaneler, 1 Temmuz'dan itibaren resmi tarifenin üstüne en fazla yüzde 30 fark alabilecek. Muayene için 27 YTL civarında olan resmi tarife, yüzde 30'luk özel hastane farkıyla (8 YTL) birlikte 35 YTL'yi aşamayacak.

FARKI HASTA ÖDEYECEK
Örneğin, karın ağrısı şikâyeti ile özel hastaneye başvuran sigortalı bir hastaya muayene, film, tetkik ve 10 gün sonra bir kez daha kontrol şartıyla 35 YTL fatura kesilecek. Bu tutarın 27 YTL'sini Sosyal Güvenlik Kurumu, 8 YTL'sini ise hasta üstlenecek. Özel hastaneler, gerek hizmet bedeli gerekse hastadan alınacak farkın yetersiz olduğu gerekçesiyle Sosyal Güvenlik Kurumu ile yeni protokol yapmamayı düşünürken, "çifte standart" içeren bir başka çarpıcı gerçek daha ortaya çıktı.

VEKİL AYRICALIKLI
Milletvekilleri, vekil yakınları özel hastaneye gittiğinde muayene ve tedavi hizmetleri için herhangi bir sınır konulmayacak. Bu durumda eski cumhurbaşkanları, genelkurmay başkanları, yüksek yargı organı başkanları için Sosyal Güvenlik Kurumu, özel hastaneye "En çok 35 YTL'yi faturalayabilirsin. Bunun 27 YTL'sini Kurum olarak üstlenirim, 8 YTL'sini ise hastadan alabilirsin" diyecek. Ancak bu uygulama milletvekillerini kapsamayacak. Milletvekili, eşi, çocuğu, yakını özel hastaneye gittiğinde, hastane kendi özel hizmet tarifesini uygulayacak. Muayene ve tetkik faturalamasında sınır konulmayacak. Emekli memurlar, özel hastanelerden hizmet alımında gerek fiyat gerekse hizmet bedeli farkı açısından sınırlamaya tabi tutulurken, halen görevdeki devlet memurları Ekim 2008'e kadar özel hastanelerden en geniş ölçüde hizmet alma avantajından yararlanabilecek.