kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Temmuz 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Islak mayo enfeksiyonundan kurtulmanın en kolay yolları

Dr. Ece Hattat
Ne zaman havuza gitsem idrar yolu enfeksiyonu oluyorum. Bu; bende kronik hale geldi. Bu sorundan en kolay nasıl kurtulurum? Hale C./İstanbul

İdrar yolu enfeksiyonları özellikle ileri yaşlarda önemli bir sağlık sorunudur. Menopoz dönemindeki kadınlar ve prostat sorunlarının sıklaştığı 40'lı ve 50'li yaşlarına gelmiş olanlar, idrar yolu enfeksiyonlarına daha sık yakalanıyor. Yaz mevsiminin gelmesiyle soluğu tatil yerlerinde alan çocuk ve gençlerde de, bu sorun ortaya çıkıyor. Burada bilmeniz gereken en önemli nokta; idrar yolu enfeksiyonlarının hafif ve kolay tedavi edilebilen hastalıklar olduğudur. Ancak ihmal edildiklerinde, böbreklere kadar uzanan ve kalıcı hasarlar bırakan önemli yan etkileri de olur.

UYKUYU BÖLER!
İdrar yolu enfeksiyonlarında bazen aniden gelen idrar hissi, kişiyi gece yataktan kaldıracak kadar kuvvetlidir. Apar topar tuvalete gidildiğinde sadece birkaç damla idrar yapmak, bu esnada da şiddetli bir yanma hissetmek hiç de hoş olmayan bir durumdur. Kötü kokulu, kanlı veya bulanık idrar, kasık veya böğür ağrısı da idrar yolu enfeksiyonlarının belirtileri arasındadır. İleri yaşlarda hiçbir belirti vermeyebilir. İdrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinizden kuşkulanıyorsanız, vakit kaybetmeden hekime başvurun. Doktorunuz idrar analizi ve kültürü ile tüm şikayetlerinizi inceleyecek ve size uygun olan tedaviyi önerecektir.

PAMUKLU ELBİSE GİYİN!
İdrar yolu hastalıklarından, alacağınız şu küçük tedbirlerle korunabilirsiniz:

* Deniz ve havuz ortamının, rüzgarlı havaların ve ıslak mayo ile kalmanın idrar yolu enfeksiyonlarını arttıracağını aklınızda tutun.

* Deniz veya havuzdan çıktığınızda temiz su ile duş alın ve mayonuzu değiştirin. Hava rüzgarlı ise, bel ve kasık bölgelerinizi bir havlu sararak koruyun.

* Prostat sorunu yaşayan erkeklerin ıslak mayolarını değiştirmeleri çok önemlidir. Terlemenin fazla olduğu yaz aylarında sentetik iç çamaşırlarından kaçının. Pamuklu, rahat ve geniş kıyafetler giyin.

* İdrar yollarınızın daha iyi çalışması için günde 6-8 bardak su için. Alkol ve kafeinli içeceklerden ise uzak durun.

* İdrarınız geldiğinde sakın tutmayın. İdrarınızın gelmesini beklemeden 3-4 saatte bir tuvalete gitme alışkanlığı edinin.

* Genital bölgelerinizi kimyasal olmayan hafif sabunlu su ile temizlemek de faydalıdır.