kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 5 Temmuz 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Sascha Goetzel, BİFO'nun yeni şefi olarak bageti 'Şefler Şefi Gürer Aykal'dan teslim alıyor.

Festival bitti müzik sürüyor

Evrim ALTUĞ
Borusan Kültür Sanat A.Ş.'nin Genel Müdürü Ahmet Erenli, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nda (BİFO) şeflik bagetinin yeni vârisini ilan etti: Sascha Goetzel..
2006 yılı eylül ayından bu yana Borusan Kültür ve Sanat A.Ş.'nin genel müdürlük koltuğunda bulunan Ahmet Erenli, geçen günlerde The Marmara Pera'nın çatı katındaki Mikla'daydı. Erenli yemekli öğle buluşmasında kurumun sıkıntıları, umutları ve yeni projelerini masaya yatırma imkânı buldu. Erenli'ye Borusan Kültür Sanat A.Ş. Genel Müdürlük görevine getirildikten sonra tek bir hedef çıtası önerilmiş: Avrupa. Kendisi bu yönde iki yıldır çalıştıklarını anlatıyor... Buna göre iki yıl içinde dört konuk şef deneyen Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) şeflik bagetini yıllardır onur ve başarıyla taşıyan Gürer Aykal, bu görevi 38 yaşındaki Sascha Goetzel'e devretmeye hazırlanıyor. Vokal müzik geleneğine yatkınlığıyla bilinen Şef Goetzel ile iki sezonluk anlaşma yapılmış. Ancak koşullar uygun olursa, bu süre uzatılabilecek. Ancak Aykal, bu aşamadan itibaren kurumun Şefler Şefi olarak anılacak, kendi konserlerine devam edecek. Zira Borusan'ın gelecek hedefleri arasında iyi bir müzik okulu açmak var ve Aykal'a bu anlamda ciddi bir ihtiyaç duyuluyor. Bu kapsamda 2009 yılında Goetzel'in de, Aykal'ın da BİFO ile dörder konseri yapılacak.

YENİ MÜZİĞE YENİ TARİH
Borusan Kültür Sanat A.Ş., Dünyada 'Yeni Müzik' olarak bilinen türde bir süredir çağdaş müziğin ustalarını bir araya getirdiği Akdeniz Müzik Festivali'ni, bundan böyle Uluslararası İstanbul Bienali'yle eş zamanlı olarak İstanbul Yeni Müzik Festivali olarak değiştirerek, yine bir hafta boyunca düzenlemeye yöneliyor. İki yılda bir düzenlenmesi düşünülen festivalin danışmanlık veya koordinasyonunun da ayrıca bir küratöre verilmesi gündemde. Erenli, ilk festivali 2009'da yapacaklarını, 2010'da ise, İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında bu çalışmayı gündeme getirdikten sonra, bir sonraki festivali ajandalara 2012 yılı için kayıt edeceklerini söylüyor. Bilgi: www.borusansanat.com
Haberin fotoğrafları