kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 3 Temmuz 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
BİR YIL ÖNCE YATAKTAN ÇIKAMIYORDU

Eski kalbi ile aşık oldu yeni kalbi ile evleniyor

ESRA TÜZÜN
ESRA TÜZÜN
Kalp yetmezliği olan 19 yaşındaki Hale Erdem'e Sevgililer Günü'nde bunalıma girerek intihar eden Uğur Keser'in kalbi verildi. Ameliyatın ardından sağlığına kavuşan genç kız, şimdi evliliğe hazırlanıyor..
Geçtiğimiz yıl Sevgililer Günü'nde intihar eden Uğur Keser'in kalbinin kendisine nakledilmesi sonucunda hayata yeniden dönen Adanalı 19 yaşındaki Hale Erdem, yeni kalbi ile tam bir kuğu oldu. Eski hasarlı kalbi ile aşık olan Hale, şimdi yenilenen kalbi ile evlenmeye hazırlanıyor. Erdem Ailesi'nin kalp yetmezliği ile savaşı; kızları Hale ile başlamadı. 4 çocuk babası Ramazan Erdem, 2005 yılında rahatsızlanan büyük oğlu Namık Erdem'i hastaneye götürdü. Basit bir rahatsızlık olduğunu, birkaç ilaçla geri döneceklerini zannediyorlardı. Ama yapılan tahliller sonucunda Namık'a kalp yetmezliği teşhisi konuldu. Kurtulması için tek yol kalp nakliydi. Adı listelere yazıldı, beklendi, dualar edildi ama bütün bunlar onu yaşatmaya yetmedi.

PEŞ PEŞE İKİ ŞOK!
Namık'ın ardından ailede dökülen gözyaşları henüz kurumamıştı ki; aynı hastalık bu kez ailenin küçük kızı Hale de görüldü ve ikinci bir şok yaşandı. Hale'nin hayatta kalması için de kalp nakli yapılması gerekiyordu. Ramazan Erdem, kızına organ bulmak için tüm hastanelere başvurdu. Son olarak başvurdukları Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı, Hale'nin naklinin gerçekleşebilmesi için ailesinin sürekli İzmir'de bulunmasını istedi. Bunun üzerine Ramazan Erdem, iki çocuğunu ve eşini Adana'da bırakarak İzmir'de bir ev kiraladı. Üniversiteden gelecek umutlu haberleri dört gözle beklemeye başladı. Sonunda beklenen haber geldi. 38 yaşındayken ölen bir bayanın organları ailesi tarafından bağışlandı. Kalp, Hale'ye uygundu. Hale hemen ameliyata alındı ve göğüs kafesi açıldı. Bu sırada bağışlanan kalbe son bir kontrol yapıldı. Doktorlar kalpte damar sertliği başlangıcı tespit etti. Kalbin Hale'ye nakledilmesi durumunda, yaklaşık 3 ay sonra yeniden sorunlar yaşanacağı belirlendi ve nakilden vazgeçildi. Hale, ameliyat masasından kaldırıldı.

ŞANSI İKİNCİDE DÖNDÜ
Gözlerini açtığında naklin yapılmadığını öğrenen Hale, önce şok geçirdi ama umudunu yitirmedi. Genç kızın şansı, başarısızlıkla sonuçlanan ilk nakilden 13 gün sonra yeniden döndü. Hale hastaneden henüz ayrılmamıştı ki; bir gece doktorlar yeniden hazırlanması gerektiğini söylediler. Artık, ikinci bir umudu vardı. Hale hazırlanırken, ailesi ve doktorları da ona gerekli olan kalbi yetiştirmek için tüm güçleriyle çalışıyorlardı. Sonunda nakil gerçekleşti. Hale Erdem, hiç tanımadığı Uğur Keser'in kalbiyle sağlığına ve yeni bir hayata kavuştu.

DUYARLI OLMALIYIZ!
1.5 yıldır yeni kalbiyle yaşayan Hale, bugünlerde nişanlısı Sabri Başer ile mutlu bir yuva kurmaya hazırlanıyor. Eski kalbiyle aşık olduğu Sabri Başer ile, evlilik hazırlıkları yapıyor. Herkesi organ bağışına çağıran Hale, "Bağış kartını almakla iş bitmiyor. Mutlaka aile bireyleri bu konuda bilinçlendirilmeli. Aileden biri yok derse, hastanın beyin ölümü gerçekleşse bile nakil yapılamıyor" diyor.
Haberin fotoğrafları