kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 1 Temmuz 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Madımak müze olsun bu yangın artık sönsün

Yaşar ÖZAY HABER MERKEZİ
37 aydının yakılarak öldürüldüğü Sivas'taki Madımak Oteli'nin 'Barış Müzesi' olması için imza kampanyası başlatıldı. Kampanyaya sanatçı ve aydınlardan büyük katılım var..
2 Temmuz 1993'te Sivas'ta yapılan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında içlerinde aydın ve sanatçıların da bulunduğu 37 kişinin yakılarak öldürüldüğü Madımak Oteli'nin müze haline getirilmesiyle ilgili öneri yazarlardan, aydınlardan ve sivil toplum kuruluşlarından büyük destek gördü. Öneriye destek veren aydınlar yarın ölenleri anmak için Madımak Oteli önünde bir tören düzenleyeceklerini açıkladılar. Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Balkız olayı "devlet eliyle işlenen bir cinayet" olarak nitelerken, devletin Madımak Oteli'ni müze yaparak ayıptan kurtulması gerektiğini belirtti. CHP Sivas milletvekili Malik Ejder de "Biz Madımak Oteli'nin bir aydınlanma müzesi haline getirilmesini ve 2 Temmuz tarihinin Barış ve Kardeşlik Günü olması için TBMM'ye öneride bulunduk" şeklinde konuştu.

'PARA YOKSA BİZ ALALIM'
Yetkililerin yaptıkları öneriye cevap vermediğini belirten Ejder "Sayın Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay konuşmalarında Madımak Oteli'nin kebapçı dükkânı olmasına karşı çıktı. Ama, müze olması için hiçbir girişimde bulunmadı. Yetkililerin oteli alarak müze yapmaya paraları yetişmiyorsa biz kendimiz almak istiyoruz" diye konuştu. CHP Kahramanmaraş milletvekili Durdu Özpolat da şöyle dedi: "Herkes bu trajik olaydan ders çıkarmalı. Zira, bu öylesine bir olaydı. Kimse mazerete sığınmamalı." Müze fikrini faydalı bulduğunu belirten yazar Ali Yıldırım ise müzede daha önce yaşanan her olay için bir oda ayrılmasını önerdi. Kampanyaya katılanlar arasında sivil toplum örgütlerinin yanı sıra gazeteciler Ahmet Hakan, Celal Başlangıç, Celal Doğan, Erbil Tuşalp, Nebil Özgentürk, Ragıp Duran, Rıdvan Akar; şairler Ahmet Telli, Arif Damar; yazarlar Ahmet Ümit, Aslı Erdoğan, Cezmi Ersöz, Fikret Başkaya; sanatçılar Fazıl Say, Cahit Berkay, Edip Akbayram, Ferhat Tunç, Leman Sam, Mehmet Ali Alabora; yönetmen Handan İpekçi, avukat Eşber Yağmurdereli, karikatürist Metin Üstündağ gibi isimler bulunuyor.