kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 30 Haziran 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
İbrahim'in dışarıdan destek verdiği Halk ve Adalet Partisi'nin başkanlığını eşi Wan Azize (altta) yürütüyor.

Korkudan Türk elçiliğine gidip sığındı

23 yaşındaki erkek yardımcısı "Bana tecavüz etti" dedi. Türk elçiliğine sığınan İbrahim'in eşi "kocama siyasi komplo" diyerek kanıt gösterdi..
Malezya siyaseti içinde fiili livata (Anal tecavüz) suçlamalarının olduğu ve siyasi komplo iddiaları ile çalkalanıyor. Daha önce de bir erkeğe cinsel tacizde bulunduğu suçlamasından dolayı 4 yıl hapis yatan muhalefet lideri Enver İbrahim'in yardımcısı 'Bana tecavüz etti' diyerek mahkemeye başvurdu. Can güvenliğinden korkan İbrahim kurmaylarını toplayarak geceyi bir otelde geçirdi. Ardından başkent Kuala Lumpur'da bulunan Türk büyükelçiliğine sığındı. 100 yandaşı büyükelçilik önünde liderleri için nöbet tutuyor. Son seçimlerde dışarıdan liderliğini yaptığı Halk ve Adalet Partisi'nin sözcüsü "Türk elçiliğine can güvenliğinden korktuğu için sığındı. Siyasi mültecilik talebi yok" dedi. Türk Dışişleri olayı doğruladı. Ancak açıklama yapmaktan kaçındı. İbrahim eşiyle birlikte elçiliğimize sığınmadan bir gece önce kaldığı otelde basın toplantısı düzenledi.

'BENİ ÖLDÜRECEKLER'
Avukatlar önce İbrahim'in "Bana siyasi komplo yapıyorlar. Kişisel güvenliğim tehlikede olduğu için Türk büyükelçiliğine sığındım. Malezya'da başlayan dönüşüm hareketimize son vermek isteyenler bana suikast yapabilirdi" dediği bildirisini okudu. Ardından son seçimlerle milletvekili seçilen eşi Wan Azize cep telefonunu çıkararak eşine suçlamayı yapan 23 yaşındaki yardımcısının başbakan yardımcısı ile yanyana olduğu bir fotoğrafı göstererek "İşte yapılan siyasi komplonun kanıtı. Bu bir siyasi cinayettir" dedi. 16 yıl önce de benzer bir suçlamadan dolayı 4 yıl hapis yatan ancak aklanan İbrahim'in partisinin başkanı olan eşi ve kızı son seçimleri 31 sandalye ile ikinci bitiren partisinden vekil seçilmişti.
Haberin fotoğrafları