kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Haziran 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

8.5 milyon dolara Taş Devri'ne yolculuk

Mehmet ÇALIŞKAN MAGAZİN
Cem Yılmaz, altı yıllık projesi A.R.O.G.'un çekimlerini Afyon'da sürdürüyor. Ünlü isimlerin yer aldığı film, bütçesiyle en pahalı yapım özelliğini taşıyor..
Cem Yılmaz, altı yıl önce düşündüğü A.R.O.G. filminin gösterime girmesine az bir süre kala büyük bir heyecan yaşıyor. G.O.R.A.'nın çekimleri sırasında planladığı A.R.O.G., uzaylıların elinden kurtulup dünyaya dönen Arif'in zamanda yolculuk yaparak Yontma Taş Devri'ne gitmesiyle başından geçen maceraları beyazperdeye taşıyacak. 8.5 milyon dolarlık bütçesiyle Türk sinema tarihinde bugüne kadar gösterime giren filmler arasında en pahalı yapım olma özelliğine sahip A.R.O.G.'un Afyon'daki Döğer SİT alanında çekimleri sürüyor. A.R.O.G., "Bir Yontma Taş Devri Filmi" sloganıyla aralık ayında gösterime girecek.

* FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...


ARİF'İN MACERASI
Murat Akdilek ile ortak yapımcı olduğu A.R.O.G.'da Cem Yılmaz'a kamera karşısında Ozan Güven, Özkan Uğur, Nil Karaibrahimgil, Zafer Algöz, Özge Özberk ve Hasan Kaçan eşlik ediyor. G.O.R.A.'daki Logar, Arif'in peşini A.R.O.G.'da da bırakmıyor. Senaryosunu yazdığı filmin aynı zamanda Ali Taner Baltacı ile birlikte yönetmenliğini de yapan Cem Yılmaz, A.R.O.G.'un iddialı bir yapım olduğunu söylüyor. Cem Yılmaz, A.R.O.G.'da maymun arkadaşlarıyla maceradan maceraya atılıyor. Maymunları Arjantin'den gelen özel bir ekip canlandırıyor. A.R.O.G., Almanca ve İngilizce dublaj yapılarak yurtdışında gösterime girecek. Filmde dikkat çeken konuların başında, Nil Karaibrahimgil'in canlandırdığı 'Mimy' hariç herkesin çirkin olması. Cem Yılmaz, bu konuda "Bunun böyle olmasının çok özel bir sürprizi var. Ne olduğunu şimdi söyleyemem" dedi.

EVRENSEL BİR YAPIM
Yılmaz, "Film özü itibariyle bize sesleniyor ama aynı zamanda evrensel" diyor ve ekliyor: "Taş Devri denince aşağı yukarı belli şeyler insanların aklına gelir. Bizde bu evrensel temalarla mizah yaptık. Filmi sadece yurtdışındaki gurbetçiler için vizyona sokmayacağız. Burada tek sorun dil. Dublaj iyi olursa her dünya vatandaşı bu filme güler. Gülmezse de onda sorun var demektir." Filmde en son teknolojinin kullanıldığını ve bütçesinin öngördükleri rakam olan 8.5 milyon doları da aşabileceğini belirten Cem Yılmaz, "Çünkü bu filmde dünya standartlarını yakalamaya çalıştık" dedi.
Haberin fotoğrafları