kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 27 Haziran 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Babacan: Afrika Birliği zirvesinde liderleri Türkiye'ye davet edeceğim

Yeni Haber
Afrika Birliği Zirvesi için Mısır'ın sayfiye kenti Şarm el Şeyh'te bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, zirvenin Ağustos ayında Türkiye'de yapılacak olan Türkiye-Afrika Zirvesi için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Devlet başkanları zirvesi öncesi yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısı'na katılan ve bir konuşma yapması beklenen Babacan, Türkiye'nin ilk kez Dışişleri Bakanları düzeyinde bu toplantıya katıldığını söyledi. Ocak ayında Türkiye ve Afrika arasında stratejik bir ortaklık anlaşması imzalandığını hatırlatan Babacan, Bakanlar Kurulu Toplantısı sırasında bir Türkiye oturumunun da yapılacağını hatırlattı. Babacan Türkiye ve Afrika Birliği arasında imzalanan anlaşma uyarınca Türkiye'de periyodik olarak Afrika zirveleri gerçekleştirileceğini de ifade etti.

Türkiye, Japonya, Hindistan ve Çin'den sonra Afrika ile stratejik ortaklık anlaşması imzalayan dördüncü ülke olmuştu. Türkiye'den sonra İran'ın da bu yönde bir anlaşma imzaladığı ve önümüzdeki yıl Tahran'da bir Afrika Zirvesi yapılacağı bizzat İran Dışişleri Bakanı Monuçer Muttaki tarafından açıklanmıştı. 53 üyeli Afrika Birliği'nde ağırlıklı olarak su ve açlık konularıyla üye ülkelerdeki siyasi sorunların masaya yatırılması bekleniyor.

CİHAN