kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 27 Haziran 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

''Avrupa'nın en büyük futbol bilmecesi''

Yeni Haber
2008 Avrupa Futbol Şampiyonası yarı finalinde yapılan Türkiye-Almanya maçının yankıları Alman basınında, Türk milli takımına ve Türk taraftarlara övgüler ile sürüyor.

B.Z gazetesi, ''Dostluk gecesi için teşekkürler'' başlığıyla birinci sayfadan verdiği haberde, Türk taraftarların maç sonrasında büyük ölçüde sakin davrandıklarını, Alman dostlarını tebrik ettiklerini ve yer yer birlikte kutlamalar yaptıklarını yazdı.

Gazetede, ''Şimdi Almanya'yı destekliyoruz'' başlığıyla verilen haberde, Türklerin maç sonrasında çok üzgün olmalarına rağmen bu şekilde konuştukları ve çoğunun içtenlikle Alman milli takımını finalde desteklediği ifade edildi.

''Berliner Kurier'' gazetesi de Türk ve Alman taraftarların birlikte çok iyi bir şekilde eğlendiklerini, ancak Dresden kentinde bazı kötü olayların yaşandığını belirterek, aşırı sağcıların ''Arzu'' adlı döner büfesine taş atarak 2 kişiyi yaraladığını, olaydan sonra bir saldırganın polis tarafından yakalanabildiğini duyurdu.

Gazetenin spor sayfalarında da Türkçe olarak ''Türk kahramanlara sonsuz teşekkürler'' başlığıyla verilen haberde, teknik direktör Fatih Terim'in, çok adil davranan bir teknik direktör olduğu, maç sonrasında bazı Alman oyuncuları da tebrik ettiği ifade edildi. Diğer bir haberde de Türk halkının hatalı gol yemesine rağmen Rüştü'yü ''penaltı kahramanı'' olarak teselli ettiği kaydedildi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, spor sayfalarında ''Avrupa'nın en büyük futbol bilmecesi'' başlığıyla yayınladığı bir yorumda, Türk milli takımının eksik oyuncularına rağmen Almanya'ya üstün tekniklerini gösterdiği, yenilgiye rağmen Terim'in bu turnuvada kazanan kişi olduğu ve şimdi kariyer yaptığı belirtildi.

Alman milli takım teknik direktörü Joachim Low ile Alman oyuncuların maç sonrasında da Türk oyuncuların ne kadar iyi oynayabildiklerini gösterdiklerini söyledikleri hatırlatılan yorumda, Türk milli takımının teknik ve güç açısından çok yetenekli oyunculara sahip olduğu, bunun için Avrupa'ya kadar uzanması da gerekmediği, Arda ve Semih gibi istikrarlı forvet oyuncuları bulunduğu kaydedildi.

Löw, bu gazeteye yaptığı açıklamada, maç sırasında kendisini çok sinirlendiren anların olduğunu, Alman milli takımının da her zaman istikrarlı oynayan bir takım olmadığını, ancak büyük bir moral ile her zaman oyuna dönmesini bildiğini belirtti.

Frankfurter Rundschau gazetesi, Terim'in adil bir şekilde kaybetmeyi de bilen bir teknik direktör olduğu görüşüne yer vererek, Terim'in, ''Diğerlerinin daha güçlü olduğunu kabullenmek lazım'' şeklinde konuştuğunu yazdı.

Alman milli takım oyuncularından Torsten Frings de bu gazeteye yaptığı açıklamada, Türk milli takımının ikinci golünde ''uyuduklarını'', ancak Türkleri kendi silahlarıyla vurduklarını belirterek, bunun da Alman milli takımının bir özelliği olduğunu ve morallerinin de iyi olduğunu gösterdiğini söyledi.

Frings, ''Nasıl oynadığımız benim için önemli değil. İstersek finalde de Türkiye'ye karşı oynadığımız gibi oynayalım. Yeter ki sonuçta kupayı alalım'' dedi.

Die Welt ve Berliner Morgenpost gazeteleri ise Türk milli takımına son golü atan Philipp Lahm'ın, Alman 1. liginde oynadığı Bayern München takımına Jürgen Klinsmann'ın teknik direktör olarak gelecek olmasına çok sevindiğini yazdılar.

Bild gazetesi de spor sayfalarında ''Sevgili Lahm'' başlığıyla verdiği haberde, Lahm'ın annesinin, oğlunun çocukluğundan bu yana kaybetmeyi sevmediğini, oyunlarda kaybettiği zaman bile çok kızdığını aktardığını belirtti.

Haberde ayrıca, Lahm'ın kız arkadaşı Claudia'nın da kendisini tüm maçlarda, numarasını taşıyan bir tişört ile desteklediği kaydedildi.

(AA)

*MİLLİ TAKIMA COŞKULU KARŞILAMA...


*MİLLİLERİMİZİN ÜZÜNTÜLERİ...


*TRİBÜNLERDEKİ TÜRK - ALMAN DOSTLUĞU...

*TÜRKLERİ YIKAN GOLLER...

*FATİH TERİM'İN ÇILDIRDIĞI ANLAR...

*İŞTE BİZİ ÜMİTLENDİREN GOLLER...

*AH BE RÜŞTÜ...

*TÜRKİYE - ALMANYA KARŞILAŞMASI...