kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 27 Haziran 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Le Monde Diplomatique: Türkiye başka yola sapabilir

Yeni Haber
AB dengesinden yoksun bir Türkiye'nin başka yola sapabileceği uyarısı yapıldı. Prestijli Fransız aylık gazete Le Monde Diplomatique, üyelik müzakerelerinde engellemelerin, ilerlemelerin önüne geçmesi halinde Türkiye'nin AB ile ilişkilerini gözden geçirme durumuna gelebileceğini belirtirken "80 milyon Müslüman vatandaşın birliğe girmesini engelleyerek İslamcı dalgayı beslemiş olmaz mıyız?" sorusunu da sordu.

Le Monde Diplomatique, Türkiye ile ilgili analizinde AB'den uzaklaşacak olan bir Türkiye'nin başka bir yola sapabileceği değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin AB üyeliğinin özellikle Fransa'da tepkilere neden olduğunu belirten gazete, Türkiye'nin reddedilmesinin ülkedeki "Müslüman demokrasi"yi tehlikeye düşürebileceği yorumunu yaptı. ABHaber tarafından yansıtılan analizde gazete, "80 milyon Müslüman vatandaşın birliğe girmesini engelleyerek İslamcı dalgayı beslemiş olmaz mıyız?" sorusu soruldu.

Avrupa'nın bu kadar şaşırtıcı bir şekilde sözünden dönmesinin sağduyulu Avrupalıların dikkate alınması gereken sonuçlar doğuracağı uyarısını yapan Le Monde Diplomatique, şu görüşleri dile getirdi:

"AB'nin dengesinden yoksun bırakılacak bir Türkiye başka bir yola sapabilir. Nitekim zaman içerisinde AB ile yaşanan uzaklaşma, ülkede milliyetçiliği artırmış ve tecrit edildiği hissini uyandırmıştır. Üyelik hedefinden uzaklaşmasıyla ülkedeki siyasi anlayışlar da sapmaya başladı."

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarzoky'nin Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin yaklaşımı üzerinde durulduğu analizde "Cumhurbaşkanı, seçim kampanyası boyunca Türkiye karşıtlığını tekrarlamanın yanı sıra açılacak tüm yeni başlıkları veto etmekle tehdit etmesine rağmen icraya geçmedi" denildi.

Le Monde Diplomatique, katılım müzakerelerinin açılmış olmasına rağmen iki taraf arasında engellerin, ilerlemelerin önüne geçerse Türkiye'nin, AB ile ilişkilerini gözden geçirme durumuna gelebileceğini belirterek "Ve aslında bu şekilde bağımsız bir dış ve güvenlik politikası oluşturmaya itilmiş olur. Böyle bir stratejinin etkisi, zaten istikrarsız olan bölgede bir kat daha belirsizlik getirerek olumsuz bir unsur olacaktır" uyarısını yaptı.

(ANKA)