kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 25 Haziran 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Mustafa Kemal'i en iyi Haluk Bilginer oynadı!

ASLI ÖRNEK
'Dur Yolcu' adlı TV dizisinde 'Atatürk' olarak ekrana gelen 28 yaşındaki Arda Kural, "Mustafa Kemal'i bugüne kadar en iyi canlandıran oyuncu Haluk Bilginer" dedi ve ekledi: "Bense Atatürk'ün bakışaçısını ve ruhunu anlatacak bir rol oynadım."..
Milli Mücadele döneminin anlatıldığı 'Dur Yolcu' adlı dizide Atatürk'ü canlandıran genç oyuncu Arda Kural, bugüne kadar Atatürk'ü canlandıran oyuncular arasında en çok Haluk Bilginer'i beğendiğini söyledi. İkinci kez Atatürk'ü canlandıran Kural, "Haluk Bey, Mustafa Kemal'in orta yaşlı hallerini çok güzel canlandırdı. Benim canlandırdığım dönem ise 30'lu yaşlardaki hali. Ben daha atak, daha heybetli bir duruş yansıttım" diye konuştu...

* 'Dur Yolcu' dizisinde Atatürk'ü canlandırdınız? Bu teklif kimden geldi?
Teklif; Yenilmez Sanat Merkezi'nin sahibi ve aynı zamanda 'Dur Yolcu' dizisinin yapımcısı olan Ahmet Yenilmez'den geldi. Direkt onunla bir görüşmem oldu.

MAVİ LENS TAKTIM

* Atatürk'ü canlandırabilmek için özel bir çalışma yaptınız mı?
Çok fazla vaktim olmadı ama daha öncesinde Mustafa Altıoklar'la, Ulu Önder'i canlandıracağım bir proje için çalışmıştık. Bu dizide de o çalışma döneminden yararlandım. Mustafa Kemal karakteri üzerine birikimliydim.

* Makyajla tipinizi farklılaştırdınız mı?
Atatürk'e benzemek için çok fazla çaba sarf etmedim. Sadece mavi lens kullandım. Atatürk'ün elmacık kemikleri çıkıktır. Benim de yanaklarıma elmacık kemiklerimi çıkıklaştıracak bir makyaj yapıldı. Onun haricinde plastik makyajla ekstra benzetme çabasında bulunmadık. Onun figüratif görüntüsünden çok, karakterini öne çıkaracak bir çalışma istedim ben. Teatral anlamda Atatürk karakteri çizmektense, onun bakışaçısını ve ruhunu anlatacak bir rol oynadım.

DÖNEMLERİMİZ FARKLI!

* Bugüne kadar Rutkay Aziz ve Haluk Bilginer gibi birçok isim Atatürk'ü canlandırdı. Siz bunlar arasında, en çok kimi beğendiniz?
Kesinlikle Haluk Bilginer'i beğendim. Hakikaten canlandırmak kelimesini fiilen ortaya koydu. Ama aramızda şöyle bir fark var; Haluk Bey, Mustafa Kemal'in orta yaşlı hallerini, bense 30'lu yaşlarını oynadım. Yani ben iç enerjisinin daha yüksek olduğu, istediği bazı şeylerin adımlarını atamamış olduğu bir dönemi oynadım. Yani daha atak, daha heybetli bir duruşu canlandırdım.

* 'Dur Yolcu' dizisinde Atatürk'ü oynamaya devam edecek misiniz?
Öyle görünüyor. Mustafa Kemal'in hikayesi önümüzdeki sezonda da işlenmeye devam edilecek. Kesinleşmemiş olmasına rağmen, bu konuda prensipte anlaştık. Bir aksilik olmazsa, önümüzdeki sezonda da ben oynayacağım bu rolü.