kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Haziran 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

"80. dakikada 4-0 yetmeyebilir"

Yeni Haber
Alman basını, çeşitli haber ve yorumlarla, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası yarı finalinde çarşamba günü yapılacak Almanya-Türkiye maçına çok geniş şekilde yer verirken, ''B.Z'' gazetesi, ''Almanya'nın 80. dakikada 4-0 önde olmasının yeterli olmayabileceği, ancak bir 5-0'ın finale çıkma anlamına gelebileceği'' değerlendirmesi yaptı.

Almanya'nın önde gelen spor dergilerinden Kicker, birinci sayfadan verdiği haberde, Alman ve Türk bayrakları üzerine Alman Birinci Ligi takımlarından Bayern München'de oynayan Hamit Altıntop ile Bastian Schweinsteiger'in fotoğraflarına yer vererek, ''Hassas Düello'' başlığını kullandı.

Derginin iç sayfasında ise Türk milli takımı teknik direktörü Fatih Terim, ''Yanardağ Terim'' başlığıyla tanıtıldı. Terim'in disipline önem veren bir teknik direktör olduğu belirtilen haberde, profesyonel futbolcu olarak Galatasaray'da ön plana çıktığı dönemde de her zaman mücadele etme ve hiçbir zaman teslim olmama felsefesini şimdi de futbolcularına aktardığı, milli takımın da bunu Basel, Cenevre ve Viyana'da yapılan maçlarda uyguladığı kaydedildi.

Fatih Terim'in ''Kolay bir yolu gitmiyoruz, biz zoru başarıyoruz'' şeklindeki sözlerine yer verilen haberde, Terim'in de kolay yolu seçmediği, babasının ayağının kesilmiş olması nedeniyle bir oto tamirhanesinde çalışarak para kazandığı, bunun yanı sıra büyük bir çalışkanlıkla futbol kariyerini sürdürdüğü aktarıldı.

Terim'in oyuncu ve teknik direktör olarak sık sık bir yanardağ gibi parladığı ifade edilen haberde, milli takımdaki futbolcuları da çocukları gibi sevdiği kaydedildi.

Milli takım oyuncuların tanıtıldığı haberde ise ''ağaç kesen ormancılar ve at yarışı oynayanlar'' diye söz edilerek, bazı oyuncuların İngiltere'den, Rio de Janeiro'dan ve Berlin'den geldikleri ve çarşamba günü Türkiye için oynayacakları belirtildi.

BALLACK: TÜRKLER ÇOK TEHLİKELİ BİR RAKİP

Alman milli takım kaptanı Michael Ballack, ''Die Welt'', ''Berliner Morgenpost'' ve ''B.Z'' gazetelerinde yayınlanan röportajında, Türklerin turnuvada farklı oyunlar sergiledikleri için ne yapacaklarının bilinmediğini belirterek, ''Hırvatistan maçında yenik duruma düşmelerine rağmen bir dakika içinde oyuna geri döndüler. Bu, şanstan farklı bir şeydi. Kendilerine gerçekten inandılar ve uzatma dakikalarında bir gol attılar. Böyle bir şeyi onların dışında sadece Almanya yapabilir. Türkler Alman mantalitesine sahipler'' şeklinde görüş belirtti.

Türkleri çok tehlikeli bir rakip olarak değerlendiren Ballack, yarı finale çıkmalarının büyük bir başarı olduğunu, Türkleri ancak doğru bir oyun ortaya koyarak yenebileceklerini ifade etti.

Ballack ayrıca, Türklerin Hırvatistan'a karşı iyi bir oyun sergilemediklerini, defansta da değişik, ilginç bir oyun oynadıklarını kaydetti.

ANCAK BİR 5-0 FİNALE ÇIKMA ANLAMINA GELEBİLİR

''B.Z'' gazetesi, milli takım kalecisi Rüştü Reçber'i günün sporcusu seçerek, Rüştü'nün her Türk gibi mücadeleci ve penaltılarda bir dev olduğunu, Japonya ve Güney Kore'de düzenlenen Dünya Kupası'nda eski Alman milli takım kalecisi Oliver Kahn'ın ardından en iyi ikinci kaleci seçildiğini belirtti.

Yorumda ayrıca, Almanya'nın 80. dakikada 4-0 önde olmasının yeterli olmayabileceği, ''ancak bir 5-0'ın finale çıkma anlamına gelebileceği'' şeklinde görüşe yer verildi.

Alman Birinci Lig takımlarından Hertha BSC Berlin'in eski oyuncusu, babası Türk, annesi Alman olan Malik Fathi de kime şans dileyeceğini söylemesinin zor olduğunu belirterek, ''Yarı Türk olduğum için gururluyum, yarı Alman olduğum için de mutluyum'' dedi.

''Berliner Kurier'', ''B.Z'' ve ''Berliner Morgenpost'' gazeteleri ayrıca, Terim'in kaleci Tolga'yı oynatabileceği şeklindeki haberlere yer verdiler. ''B.Z'' gazetesi, Terim'in, ''Hiç kimse oynayacağı yeri kendi seçemez'' şeklindeki sözlerini aktardı.

''Berliner Morgenpost'' gazetesi, ''Almanya kazansa da gurur duyarız'' şeklinde Almanya'da yaşayan Türklerin söylediği bir sözü başlığa çıkarttı. Bazı Türklerin maçla ilgili görüşlerine yer verilen haberde, Türklerin hepsinin Türk milli takımının maçı kazanmasını istediğini, ancak Almanya'nın kazanması durumunda da kutlamalara iştirak edeceklerini söyledikleri ifade edildi.

''Frankfurter Allgemeine Zeitung'' gazetesi de Türk milli takımı hakkında ''Hiçbir şeyden korkusu yok'' başlığını kullanarak, ''İnanılmaz, Türkler yarı finalde ve ülkelerinde ebediyete kadar kahraman olabilirler'' yorumunu yaptı.

Bild gazetesi ''Acaba ne kadar aptallar - ARD Alman bayrağını yanlış gösterdi'' başlığıyla verdiği haberde, Alman birinci televizyon kanalı ARD'de yayınlanan haber bülteninde Türk bayrağının yanında Alman bayrağının yanlış bir şekilde gösterildiğine dikkati çekti.

Haberde, Alman bayrağının renklerinin siyah, kırmızı, sarı yerine, kırmızı, siyah, sarı şeklinde gösterildiği belirtilirken, ''Tüm zamanların en büyük futbol partisini birlikte kutluyoruz'' başlığıyla verilen diğer bir haberde de Ebru Arabacı, Fatoş Badem ve Meral Sayan adlı Türk kızlarla 3 Alman kızın Almanya-Türkiye maçıyla ilgili görüşlerine yer verilerek, iyi oynayan takımın kazanması durumunda üzülmeyeceklerini söyledikleri ifade edildi.

Türk ve Alman taraftarlar için başkent Berlin'deki ''Brandenburger Tor'' (Brandenburg kapısı) önünde kurulacak eğlence alanının da genişletileceği haberini veren gazete, Berlin Eyaleti İçişleri Bakanı Ehrhart Körting ile Berlin Emniyet Müdürü Dieter Glietsch'in, eğlenceler sırasında ciddi bir olayın meydana geleceğine inanmadıklarını söyledikleri ve Glietsch'in, maçı kazanan tarafla birlikte eğlence alanında kutlama yapacağını belirttiği aktarıldı.

TÜRKLERE 11 KEZ TEŞEKKÜRLER

''Türklere 11 kez teşekkürler'' başlığıyla verilen diğer bir haberde de Almanya'ya başlangıçta ''misafir işçi'' olarak gelen Türklerin, beraberinde bir çok şey getirdikleri belirtilerek, özellikle 11 şey için teşekkür edildi. Başbakan Angela Merkel'in de çok sevdiği belirtilen döner ve ayranla, Tarkan'ın oryantal tarzda getirdiği pop müziğe, berberlere, ayrıca geç saatlere kadar açık kalan Türk manavlarına teşekkür edilen haberde, komedyen Kaya Yanar, rejisör Fatih Akın, yazar Akif Pirinççi, tanınmış sunucu Gülcan Kamps, oyuncu Sibel Kekilli ve turizm ülkesi olarak Türkiye'nin kazanılmış olması için de teşekkürler sıralandı.

Alman milli takım kalecisi Jens Lehmann'ın da ''Hayatımı ortaya koyacağım'' şeklindeki sözlerini başlığa çıkartan gazete, Türk milli takımının oyuncu eksikliği nedeniyle de teknik direktör Fatih Terim'in kaleci Tolga'yı orta sahada oynatabileceğini yazdı.

''Frankfurter Rundschau'' gazetesi de birinci sayfadan verdiği haberde, Almanya'da doğup büyüyen bir Türkün ''Almanya'da doğdum, Türkiye'yi tutuyorum'' şeklindeki sözünü başlığa çıkarttı ve 12 Türk vatandaşının bu yöndeki görüşlerini aktardı.