kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Haziran 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
ENGİN ARDIÇ

Obama'yı ne zaman vuracaklar?

Bazı saftırıklar, seçimi Barack Obama kazanırsa "Amerika'nın emperyalizmden vazgeçeceğini" falan sanıyorlar...
Bunlar, Bill Clinton başkan olduğunda "Amerika'da sosyaldemokratlar iktidara geldi" diye sevinmişlerdi. Böyle yazılar hatırlıyorum.
Elbette Obama da "Ermeni iddialarını desteklediğini" söyleyerek Türk saftırıklarına daha şimdiden esaslı bir kazık atmış bulunmaktadır.
Ama bizim bildiğimiz anlamda "solcu" değildir.
Çünkü Amerikan solu bizim anladığımız sol değildir. Avrupa'da ve Amerika'da çok farklı anlamlara gelen "liberal" kelimesi, okyanus ötesinde vergi indiriminden uyuşturucu kullanma özgürlüğüne kadar epey değişik ve bize ters gelebilecek içerikler içerir. (Lafa bak lafa, içerik içerirmiş!)
Amerikan solcularının "üretim ilişkileriyle" bir sorunları yoktur ve olmamıştır, John Reed gibi birkaç "şövalyeyi" saymazsanız...
Obama, Müslüman vatandaşlarına ve de yabancı gezginlere Bush'un ettiği eziyeti etmez ama Irak'tan çekilemez.
Irak'a "yeni Vietnam" demek gazeteci milleti nezdinde revaç bulmuştur ama Irak, Vietnam değildir.
Amerikan ordusu, Vietnam'da "siyasal" nedenlerle bulunuyordu, Irak'ta ekonomik" nedenlerle bulunuyor.
İsterse Amerikan Komünist Partisi lideri Sam Webb başkan seçilsin, petrol bölgesini doğrudan kontrol etmekten vazgeçemez.
Bir yandan silah tüccarı, öbür yandan ham petrolün varilini 200 dolara fırlatma hazırlığı içinde olan petrol ağaları, buna izin vermezler.
Irak meselesi, hangi renkten olursa olsun, herhangi bir Amerikan başkanını "aşan" bir meseledir.
Gerçekten çekilmeye kalkarsa da, bir şekilde yok ederler.
Benim merak ettiğim, şu beş ay içinde, yani seçimden önce mi vururlar, kasım ile ocak ayları arasında "president elect" statüsünde mi temizlerler, yoksa Kennedy konusunda yaptıkları gibi bir süre beklerler mi?
Tetikçi de bir Arap olacaktır tabii, yakalandığı zaman, bu kez başka bir tetikçi tarafından vurulmadan önce "yaşasın Usame" falan gibi koftiden sloganlar falan da atacaktır! Onu vuran da "Obama'yı çok severdim, kendimi tutamadım" diyecektir. Kısa süre sonra o da ölecektir.
Bu arada görgü tanıkları da birer birer tuhaf kazalara kurban gideceklerdir.
"Their boys will have done it!"... Paul Henze'nin diyeceği gibi.
Yoksa Hillary Clinton'a yaptıkları gibi birtakım "gizli işlerini" falan mı ortaya dökerler, onu bilemem. (Baksanıza, Scarlett Johansson'a sarkıyormuş... Ya yarın öbür gün bir de Brad Pitt'le çıkarsa dedikodusu? Nitekim iki gün önce Larry Sinclair adında bir serseri Obama'yla kokain çekip yattıklarını söyledi.)
Bu arada, George W. Bush'un "giderayak" İran'a saldıracağı, daha doğrusu İsrail'i saldırtacağı ve Obama'nın kucağına bu "yakartopu" bırakıp öyle kaçacağı söylentileri de yok değildir...
Vallahi, Obama kazandıktan sonra gerek soykırım iddiaları, gerekse Irak gibi konularda "hidayete erer", gerçekleri görür ve tavır değiştirirse çok gülerim ha... Ne de olsa can tatlıdır.
Seçimi John McCain kazanırsa daha da çok gülerim.