kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Haziran 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

"Berlin üzerinde hilal parladı"

Yeni Haber
Türkiye'nin Hırvatistan'ı yenerek yarı finale yükselmesi Alman basınında, bir yandan Türkiye'nin büyük başarısı olarak değerlendirilirken, diğer yandan da Almanya'nın Türkiye'yi yenebileceği şeklinde yorumlarla okuyuculara aktarıldı.

Bild gazetesi birinci sayfadan ''Biz Türklere karşı'' başlığıyla yayınladığı haberde, Berlin'de Türklerin yaşadığı büyük coşkuya çok sayıda fotoğraflarla yer verirken, Türkiye'yi de bu büyük başarısından dolayı kutladı.

Gazetenin spor sayfalarında ''Diğeri lütfen'' başlığıyla yer alan bir haberde ise Alman milli takım oyuncularından Arne Friedrich'in, ''Şımarmayıp bir takım olarak oynarsak herkesi yenebiliriz. Avrupa'daki takımlar bizden korkuyorlar. Belirli bir hedef ile Avrupa Şampiyonası'na katıldık ve bu hedefimiz sürüyor'' şeklinde konuştuğu belirtildi.

Berliner Kurier gazetesi ''Şaka değil! Yarı finalde Türkiye'ye karşı'' başlığıyla verdiği haberde, Almanya'nın yarı finaldeki rakibinin belli olduğuna işaret ederek, kötü bir maç oynandığını, ancak Hırvatların penaltı noktasında ''aptalca'' hareket etmelerinden dolayı Türklerin çekişmeli bir penaltı atışından sonra yarı finale yükseldiklerini yazdı.Gazetenin diğer bir haberinde de Türklerin gece yarısı Berlin sokaklarında yaşadığı coşku ve sevince ''Berlin üzerinde hilal parladı'' başlığıyla ve çok sayıda fotoğrafla yer verildi.

Berlin'de yayınlanan ''B.Z'' gazetesi de, ''Hilal Berlin'de parladı'' başlığıyla Berlin'deki coşkulu kutlamalara yer verirken, spor sayfasında da Türkiye'nin yarı finale yükselmesini ''Haydi buraya penaltı kahramanları'' başlığıyla okuyuculara aktardı.

Almanya'da uzun yıllar başarılı futbol oynayan Hırvat kökenli Fredi Bobic de bu gazete için ''Jogi, kıvrak Türklere dikkat et'' başlığıyla yazdığı bir yorumda, Türklerin güçlü yanlarının, bugüne kadar kendilerinden beklenmeyen bir mücadele azmi ve moral sergilemeleri, ayrıca iyi anlaşan bir takım olduğunu belirterek, ''Jogi'' lakabıyla tanınan Alman milli takım teknik direktörü Joachim Löw'ün, hızlı ve ne yapacakları belli olmayan Türk forvet oyuncularına da dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.

Türk milli takımının zayıf yanları arasında ise şu sıralar sakat oyuncuların bulunmasını gösteren Bobic, Türk milli takımının teknik direktörü Fatih Terim'in de çılgın bir insan olduğunu, ancak futboldan anladığını, Yıldıray Baştürk ve Hakan Şükür gibi oyuncuları kadroya almamasının cesurca, ancak doğru olduğunu savundu.

Nihat'ın çok iyi bir oyuncu olduğu görüşüne yer veren Bobic, Arda'nın da Almanya'ya karşı oynayamayacak olmasına sevindiğini kaydetti.

''Türkiye'nin yarı finale yükselmesini birinci sayfadan ''Gelecekteki rakip: Almanya'' başlığıyla veren ''Berliner Morgenpost'' gazetesi de, spor sayfasındaki haberinde, Löw'ün Türk milli takımına karşı büyük saygısı olduğunu belirterek, Terim'in de ''Halkımız bu takımla gurur duyabilir'' şeklinde konuştuğunu yazdı.

''Frankfurter Allgemeine Zeitung'' gazetesi de Türkiye'nin yarı finale yükselmesini ''Türkler üçüncü kez geri dönüşlerini kutluyorlar'' başlığıyla verdi.

Alman televizyonları da sürekli bir şekilde Türk taraftarların sokaklardaki coşkulu kutlamalarını gösteriyorlar.Öte yandan, Berlin polisi, coşkulu kutlamalara ve hayal kırıklığına uğrayan çok sayıda Hırvat taraftarına rağmen, kutlamaların büyük ölçüde olaysız geçtiğini bildirdi.

Kutlamalara yaklaşık 50 bin kişinin katıldığını ve 400 aracın konvoy oluşturduğunu belirten polis, kavga nedeniyle geçici olarak gözaltına alınan 18 kişinin de serbest bırakıldığını kaydetti.