kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Haziran 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Ünal Yarımağan,

'18 ile 45 net soru çözen barajı aşıyor'

Yarımağan, ÖSS'de 2 yıllık önlisans programları için 145'e indirilen barajın18 netle, 4 yıllık lisans programları için 165'e indirilen barajın ise 45 net çözülerek aşılabileceğini söyledi..
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ÖSS'nin yeni baraj puanları olan 165 ve 145'in belirsizlikleri ortadan kaldırmak için belirli başarı yüzdelerine sabitlendiğini belirterek, "Buna göre, önlisans programları için yüzde 15, lisans programları için yüzde 25 başarı aranacak'' dedi. Yarımağan, "180 soruda ortalama yüzde 25 net başarı gösteren bir adayın üniversitede okuyacak düzeyde birikimi olduğunu söyleyebiliriz. Zaten bu öğrenciler başarısız olurlarsa üniversiteden mezun olamayacaklardır'' diye konuştu. Yarımağan, Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen "6. Gençlik ve Rehberlik Sempozyumu''na gelişinde gazetecilerin sorusu üzerine önlisans ve açık öğretim fakültelerine giriş için aranan en küçük taban puanın 160'tan 145'e, lisans programlarına giriş için aranan taban puanın da 185'ten 165'e düşürüldüğünü hatırlattı. Yarımağan, hesaplama yönteminin gereği olarak 165 ve 145 puanlarda oluşabilecek belirsizlikleri gidermek için de "Ortalama Başarı Düzeyi'' göstergesi geliştirdiklerini ifade ederek, sistemi şöyle anlattı:

NET HESAPLARI

n "Mevcut puan hesaplama sisteminde en küçük puanı alan adayın puanının kaç olduğuna bağlı olarak bütün puanlar etkilenebiliyor. Taban puanlar da biraz aşağı yukarı gidebiliyor. Bu belirsizliği ortadan kaldırmak için yeni taban puanlar olan 165 ve 145 belirli başarı yüzdelerine sabitleştirildi. n Buna göre 145 puan alabilmek için ilgili testlerden en az yüzde 15 başarı göstermek gerektiği aranacak. Bu şu demek; örneğin sayısal-1 puanında 145 alabilmek için, bu puanın hesaplanmasında devreye giren Türkçe, matematik-1, sosyal bilgiler- 1 ve fen bilimleri-1 testlerinin tamamından en az yüzde 15 başarı göstermek gerekecek. Bu da kısaca her testten en az 4.5 net yapmayı getiriyor yani öğrencinin 4 çarpı 4.5 net, en az 18 net ortalama bir başarı göstermesi gerekiyor. n Lisans programlarına girmek için yeni taban puan olan 165'i elde etmek için ilgili testlerden en az yüzde 25 başarı gösterilmesi gerektiği karara bağlandı. Bu da şu demek, 165 almak için ilgili 6 testin her birinden ortalama yüzde 25 veya eşdeğeri başarı göstermek gerekiyor. Bu da net açısından söylemek gerekirse 6 çarpı 7.5, 45 net ediyor. Ancak bir testten 15, birinden 5 almakla aynı puanı elde etmek mümkün."

TERCİH YAPMA HAKKI
"Barajın düşürülmesi ne getirecek derseniz" diye soran Yarımağan, bunu şöyle yanıtladı: "Bu geçen yıl ve önceki yıllarda uygulanan sisteme göre, ön lisans programlarına tercih yapma hakkını elde eden aday sayısının yüzde 20 ile yüzde 40 dolayında artmasına, lisans programlarına tercih yapma hakkı elde edecek aday sayısını da puan türüne ve soruların zorluk düzeyine göre yüzde 40 ile yüzde 60 arasında artmasına neden olacaktır. Bu da adayların daha çoğunun tercih yapma hakkı elde etmesini ve kontenjanların doluluk oranının daha yüksek olmasını sağlayacaktır.'' Yarımağan, "son iki yılda kontenjanlarda oluşan açığın öğrenci başarısızlığından çok 2006 yılında sistemde yapılan değişiklikten kaynaklandığını'' ifade ederek, "Önceki yıllarda tüm adaylar tüm puan türlerinde değerlendirmeye alınırken, yeni sistemde herkes kendi alanında değerlendirmeye alınıyor'' dedi. Yarımağan, ÖSS sonuçlarının 15- 17 Temmuz tarihlerinde açıklanacağını da bildirdi.