kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 19 Haziran 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Verheugen: Türkiye AB üyeliğine aday bir ülke

Yeni Haber
AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, Türkiye'yle sürdürülen AB üyelik müzakerelerinin, İrlanda'da yapılan referandumda Lizbon Anlaşması'na "hayır" denilmesiyle bağlantılı olmadığını söyledi.

Verheugen, Alman Bild gazetesine yaptığı açıklamada, bir kez daha Türkiye'nin AB üyeliğini savunarak, "Türkiye sürdürülen müzakerelere rağmen dışarıda mı kalmalı?" sorusuna karşılık, "Kesinlikle hayır. İrlandalılar geleneksel olarak genişlemeye olumlu bakarlar. Avrupa'yı şimdi kapalı bir toplum gibi göstermeye çalışmak çok yanlış olacaktır. Türkiye, AB üyeliğine aday bir ülkedir ve İrlanda 'hayır'ının rehinesi değildir" dedi.

İrlanda'daki referandum sonucunun ardında, AB merkezinin kötü imajının ve Brüksel'in çok fazla güçlendiğini düşünenlerin endişelerinin bulunduğunu savunan Verheugen, "Halbuki yeni sözleşme bu gücü açık bir şekilde sınırlayacaktır" diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de İrlanda'da yapılan referandumda Lizbon Anlaşması'na "hayır" denilmesine rağmen Avrupa'nın bu anlaşmaya ihtiyacı olduğunu belirterek, "Lizbon Anlaşması'na ihtiyacımız var" dedi.Merkel, bugün Alman meclisinde anlaşmayla ilgili olarak yaptığı hükümet açıklamasında, bu krizin sadece İrlanda ile birlikte aşılabileceğini ifade ederek, AB'nin, sözleşmeleri oy birliğiyle geliştirmesi gerektiğini, ancak AB'nin Lizbon Anlaşması'na ihtiyacı olduğunu kaydetti.

İrlanda'nın "oyuna dönebilmesi" için bu ülkeye fırsat vereceklerini belirten Merkel, "Avrupa bir duraksama dönemine daha katlanamaz" dedi.
Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Guido Westerwelle, İrlanda'daki referandumun "hayır"la sonuçlanmasının, AB ülkelerindeki vatandaşlara
Avrupa entegrasyonunun öneminin yeteri kadar anlatılamamasından kaynaklandığını ifade ederek, vatandaşların Lizbon Anlaşması için
kazanılmaları gerektiğini, ancak bu konuda çok az diyalog sürdürüldüğünü söyledi.

AA