kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 19 Haziran 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Metro parası doları yere serdi

RAHİM AK
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin metro inşaatı için aldığı 1.5 milyar Euro (2.3 milyar $) bankaların kasasına girince bankaların döviz ihtiyacı azaldı, dolar 1.26 YTL'den 1.22 YTL'ye kadar geriledi..
İLİŞKİLİ HABERLER
Metro parası doları yere serdi
Merkez Bankası'nın beklentilere uygun olarak faizi 0.50 puan artırmasının ardından yabancı yatırımcıların döviz bozdurarak repo ve gecelik mevduat piyasasına girmesinin yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye'sinin metro inşaatı için Avrupa Yatırım Bankası'ndan aldığı kredi, doları yine yere serdi. Dolar, hafta başından bu yana 3 kuruş, son bir haftada da 6 kuruş birden düşerek 1.26 YTL'den 1.22 YTL'ye geriledi. Metro inşaatı için alınan 1.5 milyar euro (2.3 milyar dolar) bankaların hesabına girince bankacılık sisteminin döviz ihtiyacının azaldığına ve bu durumun doların aşağı çekilmesinde önemli katkı sağladığı ifade ediliyor. Ayrıca paranın hesabında bulunduğu bankaların belediyenin ödeme dönemleri belli olduğu için dövizi satıp açık pozisyon yapabileceği de dile getiriliyor. Büyükşehir Belediyesi yetkileri de paranın 45 milyon dolarının müteahhitlere ödendiğini, 75 milyon dolarının da bu hafta içinde hak edişleri doğrultusunda ödeneceğini belirttiler. Müteahhitlerin aldıkları parayı YTL'ye çevirmesinin döviz fiyatı üzerinde doğrudan etki sağladığı belirtiliyor. Bankacılar, dövizin düşmeye devam etmesinde faiz indiriminin ardından yabancı yatırımcıların yüksek faizden yararlanmak için giriş yapmalarının altını çiziyor.

SICAK PARA 100 MİLYAR $
Ancak gecelik repo veya kısa vadeli günlük mevduatta park eden paranın bono ve borsaya girmediğine de dikkat çekiliyor. Mortgage krizinin başladığı günden bu yana bono ve borsadan çıkan yaklaşık 15 milyar dolarlık tutarın da aynı şekilde hareket ettiği kaydediliyor. Uzmanlar, sadece gecelik faizden yararlanmak için bulunan 75 milyar dolar ile birlikte son yabancı hareketiyle Türkiye'de sıcak para miktarının 100 milyar dolara dayandığını tahmin ediyor.