kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 19 Haziran 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Le Monde: Türkiye, Sarkozy'nin yazını zehirleyebilir

Yeni Haber
Fransa'daki anayasa değişikliği paketine ilişkin Türkiye tartışmaları ve AKP hakkındaki kapatma davası gibi sorunlara dikkat çekilerek 1 Temmuz'ta başlayacak Fransa'nın AB Dönem Başkanlığı'nın ciddi zorluklarla karşılaşabileceği öne sürüldü. Le Monde gazetesi, "Türkiye'nin AB adaylığı, Nicolas Sarkozy'nin yazını zehirlemekle tehdit ediyor" yorumunu yaptı.

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, Türkiye'nin AB adaylığının, Fransa'nın 1 Temmuz'da başlayacak Dönem Başkanlığı için ciddi sorunlar yaratabileceğini savunurken şunları yazdı:

"Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylığı, çok hassas bir dönemde iktidar partisinin gelen baskıları, Ankara'yı idare etme gereği ile uyuşturma zorunda olan Nicolas Sarkozy'nin yazını zehirlemekle tehdit ediyor."

Le Monde, Türkiye'nin AB üyeliği için referandum koşulun, Fransa'daki anayasa reformu için engel oluştururken, AKP'nin yasaklanması halinde AB Başkanı olarak Nicolas Sarkozy'nin bunun sonuçlarını idare etme zorunda kalacağına dikkat çekti.

Geçen Salı günü Fransız senatörlerinin tümünün Fransız Meclisince daha önce benimsenen referandum değişikliğinin ikili ilişkilere büyük zarar vereceği ve ayrımcılık oluşturduğu gerekçesiyle karşı çıktıklarını kaydetti.

"Sayın Sarkozy'nın, Meclis üyelerini geri adım attırması gerekiyor oysa girişimi kendisi cesaretlendirmişti" diyen gazete, Senatörlere destek veren Başbakan François Fillon'un da, Sarkozy'nin ayakkabısına taş koyarak referandum koşulunun anayasada yer verilmesine karşı çıktığına işaret etti.

"ERDOĞAN ZİRVEYE KATILIMINI HENÜZ TEYİT ETMEDİ"

Le Monde, Fransa'daki referandum tartışmalarının Ankara ile ilişkileri etkilediğini belirtirken de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Temmuz'ta Paris'te yapılacak olan "Akdeniz için Birlik" Zirvesine katılımını henüz teyit etmediğine dikkat çekti.

Sarkozy'nin de, Fransa'nın AB Dönem Başkanlığı sırasında "tarafsız" olma sözünü verdiğini de anımsatan gazete, "Avrupa'da ise işler, hiçbir şey olmadığı gibi devam ediyor" dedi ve Türkiye ile iki yeni müzakere başlığının açıldığını kaydetti.

Fransa'nın da başkanlığı sırasında iki veya üç başlığın açılması konusunda angaje olduğunu belirten gazete, "Ancak herkesin gözü, AKP'yi yasaklayabilecek Anayasa Mahkemesi üzerinde. Olası gibi değerlendirilen böyle bir karar, demokratik bir biçimde seçilmiş bir hükümetin görev yapmasını yasaklayabilir ve Avrupa demokratik kriterleriyle bağdaşmayan bir "yargı darbesi' benzeyebilir" görüşünü dile getirdi.

Buna karşın, Le Monde Avrupa Komisyonu Üyesi Olli Rehn'in AKP'nin yasaklanması durumunda müzakerelerin "gayri resmi ve geçici" olarak dondurulabileceğini ancak askıya alınmayacağı tahmininde bulunduğuna dikkat çekerken de Komisyon'un müzakerelerin askıya alınmasının Türkiye'deki "laik kısımdaki" Avrupa ile yakınlaşma karşıtlarına cephane verebileceğini söylediğini de kaydetti.

"ERDOĞAN KÜÇÜK BİR JEST TALEP EDERSE İNCELERİZ"

Le Monde, Fransa'nın yaklaşımını aktarırken de Fransız Dışişleri Bakanlığının AKP'nin yasaklanmasının halinde bunun müzakerelerin askıya alınmasına neden olmaması gerektiğini düşündüğünü belirtti. Konunun, Fransız Cumhurbaşkanlığı için "bir iç sorunu" olduğunu kaydeden gazete, "Eğer Erdoğan, bize küçük bir jest yapmamızı talep ederse, inceleriz. Biz, Türk demokrasinin bu ciddi sorunu aşmaya yardım etmek için varız, diyorlar" diye yazdı.

(ANKA)