kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Haziran 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Rektör Brody rektörlük döneminde başlattığı "bağış kampanyası" ile yaklaşık 500 milyon dolar bağış topladıklarını anlatıyor.

Kişiliğinize uygun üniversiteyi seçin

Johns Hopkins Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Brody, gençlere sıralamalar yerine karakterlerine en uygun üniversiteyi öneriyor..
Başta kanser olmak üzere halk sağlığı, mühendislik ve sanat alanında yaptığı araştırmalarla tanınan ABD'nin en köklü üniversitelerinden Johns Hopkins Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. William R. Brody, üniversitelerin "en iyiler" diye sıralanmasını "saçma" buluyor ve böyle bir sıralamayı dikkate almadığını söylüyor. Brody, Johns Hopkins'ten mezun olan Koç Holding Şeref Başkanı ve Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Rahmi Koç'un daveti üzerine üniversitenin mezuniyet töreni için İstanbul'a geldi. SABAH Gazetesi Eğitim Editörü Pervin Kaplan'a konuşan Brody, her yıl tartışmalara neden olan "En iyi üniversiteler" sıralamasını "saçma" olarak nitelendiriyor: "Restoranları sıralayabilirsiniz, üniversiteleri değil. Sıralamayı dergiler daha çok satmak için yapıyor, her yıl sıralamalarını değiştiriyor. Bu sıralamaları hiç umursamıyorum ve dikkate almıyorum." ABD'de her yıl USNews'ün de bu sıralamayı yaptığını, ailelerin de bu sıralamalar yüzünden "çılgınlaştığını" söyleyen Brody, bir anne ile yaşadığı olayı anlatıyor: "Bu sıralamalarda değişik kriterler var. Öğrenci sayısı, öğretim üyesi sayısı, fiziksel mekân olanakları, kütüphane gibi. Bir defasında kriterlerde araştırmayı çok önemsediler. Biz 7'nci sıraya çıktık. Sonra Harvard ve Princeton mezunları şikâyetçi olunca bu kriter değişti, 14'üncü olduk. O yıl bir anne geldi, ağlamaklı. 'Neyi yanlış yaptınız da bu hale geldiniz. Ben oğlumu 7'nci sıradasınız diye size verdim. Siz 14'üncü oldunuz.' İşte bu olay bazı aileleri bu hale getiriyor."

KARAKTER ÖNEMLİ
Kişinin okuyacağı üniversiteyi bu sıralamaları dikkate alarak değil, kendi karakterine ve okumak istediği alana göre seçmesinin en doğrusu olacağını vurgulayan Brody, "Mühendislik okuyacak biri için bir üniversite mükemmel ama gazetecilik okuyacak kişi için felaket olabilir. Ben MIT'de lisans yaptım. Sosyal hayat pek yoktur. Bir başkası için çok sıkıcı bir üniversite ama benim için harikaydı. Biri için doğru diğeri için yanlış olabilir. Ama aileler bu sıralamalar yüzünden yanlış davranıyor" diyor. Brody Türkiye'deki üniversitelerin bu sıralamalarda yer alamamaları nedeni ile eleştirilmelerine ilişkin üniversitelerin gelişmesi için zamanın geçmesi gerektiğinin altını çiziyor: "100 yıl önce kurulan şirketlere bakın bugün bir iki tanesi ayaktadır. Üniversitelerin saygınlıkları da zaman içinde yavaş gelişir. Bir anda değişiklik beklemek akıllıca olmaz. Harvard, Princeton, biz yüz yılı aşmışız. Bu gelişimi tamamlamak için zaman verin. " ABD'nin ilk kurulan ve en iyi araştırma üniversitesi olduklarını söyleyen Brody, "Senede 300 ile 500 milyon dolar arasında bağış alıyoruz. Bağışları mezunlardan da veriyor ama asıl hastaneye gelenler kendi hastalıkları konusunda araştırma için miktarlarda bağış yapıyorlar. Hastaneninki de dahil yıllık gelirimiz 6.8 milyar dolar. Yüzde 60 sağlık sektöründe araştırmalar için kullanıyoruz. Ama 45 bin de çalışanımız var" diye konuşuyor.