kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Haziran 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Sözlü savunma önümüzdeki ay

Yeni Haber
Anayasa Mahkemesi, AK Parti hakkındaki kapatma davasında, 1 Temmuz 2008 Salı günü Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın sözlü açıklamalarını, 3 Temmuz 2008 Perşembe günü de AK Parti yetkililerinin sözlü savunmasını dinleyecek.

Anayasa Mahkemesi, AK Parti'nin dün verdiği esas hakkındaki savunmanın ardından sözlü açıklama ve sözlü savunma tarihlerini belirledi.Anayasa Mahkemesi ilk olarak 1 Temmuz 2008 Salı günü Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın sözlü açıklamalarını, 3 Temmuz 2008 Perşembe günü de AK Parti yetkililerinin sözlü savunmasını dinleyecek.

Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler
sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı AK Parti ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Anayasa Mahkemesinin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, toplantı günü belirleyecek.
Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

AK Parti hakkındaki kapatma davasını 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

Anayasa'ya göre, bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için
Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 69. maddesine göre, ''temelli kapatma'' yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre ''Hazine yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma'' kararı da verebilecek.

DTP HAKKINDAKİ KAPATMA DAVASI

Demokratik Toplum Partisi (DTP) hakkında açılan kapatma davasında da, 24 Haziran 2008 Salı günü Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman
Yalçınkaya sözlü açıklamalarda bulunacak, 26 Haziran 2008 Perşembe günü de DTP yetkilileri sözlü savunma yapacak.


AA