kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Haziran 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Jandarma 'fişleme' konusunda ısrarlı

ANKARA
Jandarma, Meclis Adalet Komisyonu'na gönderdiği raporda, vatandaşların sağlık bilgilerinden pasaportlarına kadar tüm kişisel bilgilerinin kullanıma açılmasını istedi..
Jandarma Genel Komutanlığı, Meclis Adalet Komisyonu'na bir yazı gönderip, vatandaşların sağlık bilgilerinden pasaportlarına kadar her alandaki kişisel bilgilerinin kendilerinin kullanımına açılmasını istedi. Adalet Komisyonu, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin yasa tasarısı için bir alt komisyon kurdu. Alt komisyonda MİT, Jandarma ve Emniyet fişleme yetkisi isteyince vekiller "taleplerinizi yazılı iletin" dedi. Jandarma, bu istek doğrultusunda tasarı ile ilgili Meclis'e bir rapor gönderdi. Jandarmanın raporunda, tasarının "hukuka uygunluk sebeplerini" düzenleyen maddesinde değişiklik istendi. Kişinin temel hak ve özgürlükleri ile meşru çıkarlarına zarar vermediği sürece, "veri kütüğü sahibinin kendi haklı çıkarları" için kişinin rızası bulunmaksızın veri işlenmesine olanak sağlandığı anımsatılan yazıda, "kendi haklı çıkarları" ibaresinin geniş kapsamlı ve belirsiz nitelikli olduğu savunuldu. Yazıda, bunun yerine "kanunlarla verilen görev ve yetkilerin yerine getirilmesi amacıyla..." ifadesinin konulması talep edildi. Jandarmanın suçun önlenmesinin sağlanması amacıyla dinleme, sinyal bilgilerini değerlendirme ve kayda alma, teknik araçlarla izleme gibi yetkilerinin bulunduğuna dikkat çekildi.

KADROLAŞMA İDDİASI
Jandarma, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin istisnaları düzenleyen madde kapsamına "özel niteliği olan kişisel veriler" ile "kişisel verilerin üçüncü kişilere aktarılmasının" da alınmasını istedi. Bu düzenleme de Jandarma ve diğer istihbarat birimlerine kişisel verilerin aktarılmasının yolunu açıyor. 7 kişiden oluşacak Kişisel Verileri Koruma Kurulu'nun, Bakanlar Kurulu tarafından atanmasına ise şu gerekçelerle karşı çıkıldı: "Kişi hak ve özgürlükleri ile doğrudan ilişkili bir görev yürütecek ve yetkilerini bağımsız olarak kullanacak özerk bir kurulun üyelerinin tek bir makam tarafından seçilmesi kadrolaşmalara sebebiyet verebilecektir. Kurula, YÖK, özel sektör ve kamu kuruluşları tarafından önerilen isimler arasında Bakanlar Kurulu'nun atama yapması uygun olacaktır."