kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Haziran 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

FT: Mittal Erdemir'in tümünü alma fikrini değerlendiriyor

Yeni Haber
Dünyanın en büyük demir çelik şirketi ArcelorMittal'ın Erdemir'deki payını yüzde 24.98'e çıkartması, yurt dışında yankılandı. Financial Times gazetesi, ArcelorMittal Yönetim Kurulu Başkanı ve en büyük hissedarı işadamı Lakshmi Mittal'ın önümüzdeki birkaç ayda şirketin geri kalan kısmı için teklif yapmayı değerlendirdiğini belirtirken, bir çelik danışmanı "Sayın Mittal'ın Erdemir'i almak istediği oldukça açıktır" dedi.

Ekonomi gazetesi Financial Times, merkezi Lüksemburg'da olan ArcelorMittal'ın, 869.2 milyon dolara Erdemir'in yüzde 11.31'ini satın alarak şirketteki payını yüzde 13.68'den yüzde 24.98'e çıkartmasını değerlendirdi. Erdemir'in piyasa değerinin 8 milyar doları aştığını da belirten gazete şunları yazdı:

"Bu adım, dünyanın en büyük çelik şirketinin, önümüzdeki 10 yılda güçlü büyüme olasılığının olduğunu düşündüğü, Türkiye ve etrafındaki bölgedeki varlığını güçlendirme hevesine vurgu yapıyor."

İngiliz gazetesi, İstanbul borsasının kurallarına göre, payı yüzde 25'i bulan bir hissedarın Erdemir'in diğer ortaklarına çağrı yapmak zorunda olduğunu anımsattı.

ARCELORMİTTAL YÖNETİCİSİ: "ERDEMİR ÇOK ÇEKİCİ BİR ŞİRKET"

Bu arada, ArcelorMittal yöneticilerinden Sudhir Mahesh wari de, Erdemir'in yüzde 11.31'lik payı alımını değerlendirirken "Hızlı büyüyen bir piyasada çok çekici bir şirket olarak gördüğümüz Erdemir'de bu stratejik yatırım yapmaktan mutluyuz" dedi.

Financial Times, ArcelorMittal Yönetim Kurulu Başkanı ve başlıca hissedarı Lakshmi Mittal'ın önümüzdeki birkaç ayda şirketin geri kalan kısmı için teklif yapmayı değerlendirdiğini belirtirken Mittal'ın uzun bir süreden beri Erdemir ile ilgilendiğine dikkat çekti.

Öte yandan, bir çelik danışmanı, gazeteye "Sayın Mittal'ın Erdemir'i almak istediği oldukça açıktır. Şirketin tamamını kontrol etmekle ilgili olmadan o kadar yüksek bir payı oluşturmak anlamsız olur" dedi.

"OYAK'IN, PAYINI SATMA PLANI YOK"

Ancak gazete, Erdemir'in yüzde 53'ünü elde tutan Oyak'ın, payını satma planının olmadığını söylediğini aktarırken Oyak Başkan Yardımcısı ve Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Aydın Müderrisoğlu'nun ArcelorMittal ile görüşmelerin yapılmadığını belirttiğine dikkat çekti.

Erdemir'in hisselerinin Pazartesi günü yüzde 11 arttığına, bunun şirketin değerini 8.9 milyar dolara çıkarttığına işaret eden Financial Times, Oyak'ın Erdemir'i satın aldıktan sonra şirketin üretim kalitesinin artırılması iç in 3 milyar dolar harcandığını, şirketin üretiminin 2009 yılında 7.5m tondan 9 milyon tona çıkartılacağını vurguladı.

Gazete, ArcelorMittal'ın Erdemir'in özelleştirme ihalesine katıldığını ancak Oyak'ın, şirketin Türk ellerinde kalmasını sağlamak amacıyla yüksek bir teklif yapması üzerine kaybettiğini yazdı.

(ANKA)