kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Haziran 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

'Türk olduğum için gurur duyuyorum'

Yeni Haber
'Stir Me Up' şarkısıyla Avrupa ve Türkiye'yi kasıp kavuran Hadise, ikinci albümüyle de iddialı.

Hayatını Belçika'da sürdüren Hadise, 'Stir Me Up' isimli şarkısıyla yürekleri fethetmişti. Bu şarkısı sayesinde tüm Avrupa ve Türkiye'de adından söz ettirmeyi başaran güzel şarkıcı, geçtiğimiz günlerde dinlediğimiz 'Deli Oğlan' adlı yeni parçasıyla da müzik kariyerinde emin adımlarla yürümeye niyetli olduğunu gösterdi. Geçtiğimiz gece; Efes Pilsen sponsorluğunda Maslak Refresh Venue'de düzenlenen "Euro 2008 maç izleme" etkinliğinde konser veren Hadise'yle yeni şarkısı, hayatı, aşkları ve Türkiye hakkında konuştuk...

* Adınız birçok isimle aşk dedikodusuna karıştı. Bu haberler hakkında hiç konuşmadınız. Bu dedikodulara bir açıklık getirebilir misiniz?

Beyaz, Kenan Doğulu, Ozan Doğulu ve Okan Bayülgen'le anıldım. Ancak bu isimlerin hiçbiri sevgilim olmadı. Evet, her biriyle görüştük. Birçok defa yemek yedik ama bunların hepsi arkadaş ortamında olan görüşmelerdi. Hatta Kenan'la birlikte bazı projeler hazırlamayı bile düşünüyoruz.

* Son zamanlarda Türkiye'nin Eurovision Şarkı Yarışması'nda büyük bir ilerleme kaydettiğini görüyoruz. Önümüzdeki sene de yarışmaya katılacak isimler arasında siz de bulunuyorsunuz. Böyle bir teklif gelirse, yarışmaya katılır mısınız?

Son yıllardaki Eurovision yarışmaları geçmişe göre daha özel çalışmaların olduğu bir organizasyon haline geldi. Türkiye adına yarışmaya katılmam için dolaylı teklifler aldım. Fakat çok yoğun çalışıyorum. Belçika da önümüzdeki yıl yarışmaya katılıp onları temsil etmemi istedi. Ama onlara yanıtım "Hayır" oldu. Çünkü ben Türk'üm ve ülkemi çok seviyorum.

* Her fırsatta Tarkan'a övgüler yağdırıyorsunuz ancak Tarkan birçok konuda eleştiriliyor...

Yıllarca Tarkan'a hayranlık besledim. Bir gün onunla tanıştım, karşılıklı albümlerimizi takdim ettik. Onunla düet yapmayı çok istiyorum. O yurt dışında da çok ama çok özel bir isim. Aldığı eleştirilerin çoğu kıskançlıktan kaynaklanıyor. Başka bir açıklaması yok.

* Yurt dışından hangi isimlerle birlikte şarkı söylemek isterdiniz?

Alicia Keys ve Janet Jackson ile aynı sahnede şarkı söylemek istiyorum.

* Belçika'da; Türkiye'ye olan bakış açısı nasıl?

Belçika'da aralarında Fransız, İtalyan ve İspanyol birçok arkadaşım, Türkler'in harika insanlar olduğunu söylüyor. Ancak ülkeyi yönetenler maalesef bu fikirde olmuyor. Bu üzüntü verici.

* Soyadınızı kullanmamaktaki nedeniz nedir?

Türkçe'deki anlamı hoşuma gitmiyor.

* Türkiye'nin İsviçre'yi yendiği maçta ne hissettiniz?

Efes Pilsen'in organizasyonunda Türkiye-İsviçre maçını izledi. O atmosfer muhteşemdi. Seyirciler, stad ambiansı yarattı. Türk olmaktan gurur duyuyorum.

* Müzikal anlamda bir eğitim almadığınız için eleştirildiğinizi okudum. Bu eleştirilere yanıtınız nedir?

"Ekonomi okudun ama şarkıcılık yapıyorsun" diyorlar. Ben de "Dünyanın birçok ülkesinde okudukları alanla işi aynı olan kaç kişi var?" diye yanıtlıyorum.

* Türkiye'ye alıştınız mı?

Birkaç yıl önce İstanbul'a geldiğimde kendimi biraz yabancı hissediyor, sonrasında hüzünleniyordum. Ancak artık İstanbul'da kendimi evimde hissediyorum. Yurt dışındaki İstanbul hayranlığı ise her zaman çok fazla. Kıskanıyorlar İstanbul'u.

SAKLAMBAÇ