kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 14 Haziran 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

İki eski askerin aşkına sansür

YÜKSEL AYTUĞ
Objektif programında yayınlanması gereken, kadın olup asker arkadaşıyla evlenen S.D.'nin hikâyesini, FOX TV yönetimi yayından çıkardı..
FOX TV'nin önceki akşam yayınlayacağı Objektif programında, yapımcı ve sunucu Kadir Çelik'in, asker arkadaşıyla evlenen bir transseksüel ile yaptığı röportajın ekrana gelmesi bekleniyordu. Ancak FOX yönetimi, gelecek tepkilerden çekinerek, programın bu bölümünün yayınlanmasını engelledi.

'GAZETELERDE ÇIKTI' DİYE...
Söz konusu bölümde teröristlerle defalarca çatışmaya girip askerden takdirnameyle terhis olan S.D.'nin daha sonra ameliyatla kadın olup, silah arkadaşlarından biriyle nikâh kıyması konu ediliyordu. Kadir Çelik, program öncesinde "Asker cephesinden eleştiri almaktan korkmuyor musunuz" sorumuza "Biz bir insan hikâyesini anlatıyoruz. Daha önce transseksüellerin iş bulamamalarıyla ilgili program yapmıştık. Bu arkadaş bizi aradı ve hikâyesini anlattı. Bu işin askerlikle ilgisi, birlikte görev yaparken tanışmış olmalarından ibaret. Bu kişi kadın olmadan önce Güneydoğu'da aslanlar gibi çarpışmış. Asıl vatan için çarpışmaktan korkanlar deşifre edilmeli" demişti. Çelik, yasaklama kararına çok şaşırdığını da söyledi. FOX Genel Müdür Yardımcısı Koray Altınsoy ise herhangi bir baskı ve kaygıyla hareket etmediklerini; haberin, yayın öncesi gazetelerde yer almasından dolayı cazibesini yitirdiğine kanaat getirerek yayınlamadıklarını ifade etti.