kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 13 Haziran 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Yabancı sermaye girişi yarı yarıya azaldı

Yeni Haber
Küresel ekonomideki bozulma ve Türkiye'ye özgü ekonomik ve siyasi istikrarsızlığın artması yanında, Türkiye'nin özelleştirme portföyünün boşalması ve şirket evlilikleri potansiyelinin sonuna gelinmesinin de etkisiyle yabancı sermaye girişleri yılın ilk dört ayında geçen yılın aynı dönemindekinin yarısı düzeyinde kaldı.

Petrol fiyatlarındaki hızlı artışların da etkisiyle hızla büyüyen cari işlemler açığının finansmanında önemli işlev gören yabancı sermaye girişlerindeki azalmanın yılın tümünde daha yüksek boyutlara erişmesinin, bu yıl makro hedeflerde önemli sapmalara yol açabileceği belirtiliyor.

DÖRT AYLIK TABLO OLUMSUZ

Merkez Bankası verilerinden yapılan belirlemeye göre, Ocak-Nisan döneminde çeşitli sektörlere yönelik olarak gerçekleşen fiili yabancı sermaye girişleri geçen yılın eş dönemine göre yüzde 50.6 azalarak 4 milyar 377 milyon dolara geriledi. Bu dönemde 8 milyon dolarlık da yabancı sermaye çıkışı yaşanırken, net doğrudan yabancı sermaye yatırımı 4 milyar 369 milyon dolara geldi.

İlk dört ayda gayri menkul alımları yüzde 16.3 azalarak 916 milyon, firmaların yabancı ortaklarından kredi kullanımı yüzde 75.5 azalarak 51 milyon dolara geriledi. Böylece ilk dört aydaki toplam net giriş 5 milyar 336 milyon dolarla geçen yılın eş dönemindekinin yüzde 47.5 altında kaldı.

Geçen yılın aynı döneminde toplam net 10 milyar 158 milyon dolarlık giriş kaydedilmişti. Söz konusu tutar geçen yılın tümünde ise 22 milyar 29 milyon dolara ulaşmıştı.

BÜYÜK BÖLÜMÜ HİZMETLERE

Yılın ilk dört ayında kaydedilen 4 milyar 377 milyon dolarlık doğrudan yabancı sermaye yatırımının 2 milyar 585 milyon doları bankacılık ve mali kuruluşlar olmak üzere toplam 3 milyar 331 milyon dolarlık bölümü hizmetler sektörüne geldi. İmalat sanayine 1 milyar 16 milyon dolarlık giriş kaydedilen bu dönemde elektrik, gaz ve su sektörüne 144 milyon, madencilik ve taşocakçılığına 83 milyon, tarıma ise 30 milyon dolar tutarında doğrudan yabancı sermaye girişi yaşandı.

2.4 MİLYAR DOLARI AVRUPA SERMAYESİ

Ocak-Nisan döneminde fiili giriş yapan yabancı sermayenin 2 milyar 414 milyon dolarlık bölümünün Avrupa ülkelerine ait olduğu belirlendi. Bunun da en büyük bölümünü 763 milyon dolarlık Hollanda, 584 milyon dolarlık İspanyol ve 397 milyon dolarlık Fransız sermayesi oluşturdu.

Körfez ülkelerinden 1 milyar 435 milyon dolarlık sermaye girişi kaydedilen bu dönemde, Asya ülkelerinden gelen toplam sermaye 1 milyar 652 milyon dolara ulaştı. Aynı dönemde Amerika ülkelerinden 232 milyon, Afrika ülkelerinden 79 milyon dolarlık sermaye geldi.

AA