kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Haziran 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
G. W. Bush

Başkan Bush: Türkiye AB üyesi olmalı

AB-ABD Zirvesi sonrası basın mensuplarıyla bir araya gelen Bush, "Türkiye'nin AB üyesi olması gerektiğine içtenlikle inanıyoruz" diye konuştu..
ABD'de kasım ayında yapılacak seçimlerin ardından görev süresi dolacak Başkan George W. Bush, son Avrupa gezisinin ilk adımı olan Slovenya'da liderlerle bir araya geldi. Slovenya'da gerçekleşen ve 27 ülkenin temsilcilerinin katıldığı AB-ABD Zirvesi sonrası basın mensuplarının karşısına çıkan Bush, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) yolundaki adımlarına büyük destek verdi. Ve, "Türkiye'nin AB üyesi olması gerektiğine içtenlikle inanıyoruz. Türkiye'nin demokrasi ve serbest piyasa yolunda yaptığı reformları takdir ediyoruz" diye konuştu.

GÜNDEM İRAN
Liderler zirvesinin ana maddesiyse İran oldu... Bush, İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili uyarılarını da yineledi. İran'ın nükleer programına son vermesi gerektiği, aksi takdirde daha fazla yaptırımla karşılaşacağı yolunda uyarıda bulundu.

ZİRVE BİLDİRİSİ
Zirve sonunda liderler İran'a BM yaptırımlarının ötesinde yeni yaptırımlar uygulamaya hazır olduklarını bildirdi. ABD ve Avrupalı müttefiklerinin İran'ın uranyum zenginleştirme programının muhtemel sonucu olarak nükleer silah elde etmesine izin verilmemesi konusunda mutabık kaldığı belirtildi. Yayınlanan bildiride liderleri bekleyen sorunlar sıralanırken, AB ile ABD arasındaki bağın direncinin zor zamanlarda kendini ispatladığı belirtildi.