kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 8 Haziran 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
AZERİ İŞADAMI 20 DAİRE ALDI.. Sinpaş GYO CEO'su Faruk Çelik, Azeri bir işadamının yatırım amacıyla Bosphorus City'den 20 daire birden satın aldığını açıkladı.

'Kim ayakta kalacak, 3 ayda belli olur'

EBRU ERDOĞAN
İnşaat sektöründe durgunluğun sürdüğünü dile getiren Sinpaş GYO CEO'su Çelik, "Şirketlerin en çok para harcaması gereken gelecek üç ayda, kimin nasıl etkilendiği görülecek" dedi..
Küçükçekmece'de inşaatına başladığı İstanbul'un ikinci Boğaz'ı olacak Bosphorus City projesi ile dikkat çeken Sinpaş GYO'nun CEO'su Ömer Faruk Çelik, durgun olan piyasanın bu durumdan kurtulmaya çalıştığını belirterek, "Mart, nisan ve mayıs ayları, en çok satışın yapıldığı; temmuz, ağustos, eylül ise yatırım için en çok paranın harcandığı dönem. Bu nedenle durgunluktan kimin nasıl etkilendiği, önümüzdeki üç ayda belli olur" dedi. Türkiye'nin yüzde 65'inin dış piyasadan, yüzde 35'inin ise iç piyasadan etkilendiğini dile getiren Çelik, her sektörde bir bekleme durumunun olduğunu, likidite sıkıntısının ise eskisi kadar olmasa da varlığını hissettirdiğini söyledi. "Yabancı yatırımcı eskiden şirketlerin ne iş yaptığını sorarken şu anda siyasi durumu merak ediyor. Piyasa moralsizleşti" diye konuşan Çelik, herkesin inşaat sektörüne girmesini ve TOKİ ile Kiptaş'ın da ciddi şekilde konut arz etmesini de eleştirdi.

'AVANGARDEN 2010' GELİYOR
Küçükçekmece'deki yeni projeleri Bosphorus City'nin ilk etabındaki 676 konutun 489'unun bir haftada satıldığına dikkat çeken Çelik, ilgi nedeniyle ikinci etabın satışlarına da gelecek hafta başlayacaklarını ifade etti. Projeden ev alanların yüzde 85'inin burada oturmak istediğini anlatan Çelik, "Geri kalanlar yatırım için aldı. Azeri bir işadamına 20 daire sattık" diye konuştu. Eylül ayında Sarıgazi'de bin 200 konutluk Avangarden 2010 adlı yeni bir projeye başlayacaklarını dile getiren Çelik, 80-90 milyon dolara mal olacak projeden 200 milyon dolar civarında ciro beklediklerini kaydetti. Son 6 ayda Sinpaş GYO'nun İMKB'deki hisselerinin yarı yarıya düşmesiyle ilgili konuşan Çelik, "Hisselerde yabancıların payı yüzde 85'e kadar çıktı. Tabii ki yabancılar piyasada likidite sıkıntısı görünce, siyasi bazı dalgalanmalar oluşunca çıkacaklar. Biz konut satıyoruz ama bu bilançoya ancak konutlar teslim edilip faturayı verdikten sonra yansıyor. Bu durum da hisseleri etkiliyor" dedi.