kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 8 Haziran 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Yunanistan'da 6.5 büyüklüğünde deprem

Yeni Haber
Yunanistan'da Richter ölçeğine göre 6.5 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı meydana geldi.

Yunanistan'ın Mora yarımadasındaki Andravida kentinde saat 15.25'te meydana gelen Richter ölçeğine göre 6.5 büyüklüğündeki depremin, bölgenin yerleşim birimlerinde binalarda maddi hasara yol açtığı, can kaybı bildirilmediği açıklandı.

Yunan basın-yayın organları, tüm Yunanistan'da hissedilen, ancak Mora'daki Amaliada, Pirgos, Patra ve Bartolomio kentlerinde özellikle etkili olan sarsıntının Pirgos kentinde bir kilisenin yıkılmasına ve bir diğerinde ciddi maddi hasara yol açtığını, Patras kentinde eski bir binanın çöktüğünü ve bölgedeki köylerde özellikle eski yapıların ciddi hasar gördüğüne ilişkin bilgiler geldiğini duyurdular.

Bazı binalardan kopan parçaların ve kırılan camların hafif yaralanmalara yol açtığını kaydeden basın-yayın organları, Atina'dan bir arama-kurtarma (EMAK) ekibinin deprem bölgesine gitmek üzere yola çıktığını belirttiler.

Deprem bölgesi ve çevresiyle iletişim kurmakta zorlanıldığını, itfaiye ekiplerinin ise asansörlerde mahsur kalanların kurtarılması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten basın yayın organları, ilk depremi takip eden ve büyüklükleri 4.7'ye ulaşan artçı depremlerden endişe eden halkın yollara döküldüğünü kaydettiler.

Öte yandan, depremin şiddeti ve merkez üssü hakkında değerlendirmede bulunan Yunanlı deprem bilimci Gerasimos Papadopulos, sarsıntının 10 kilometre derinlikte meydana gelmesi, yani yüzeye yakın olması nedeniyle, Yunanistan'ın büyük bölümünde hissedildiğini ve kaydedilmeye devam eden artçı sarsıntıların bölgede şiddetle hissedileceklerini açıkladı.

Basın-yayın organları, aynı bölgede en şiddetli sarsıntının 14 Temmuz 1993 tarihinde meydana geldiğini ve 5.5 büyüklüğünde olduğunu belirttiler.

DEPREMDE 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Yunanistan'ın, Mora Yarımadası'nın kuzeybatısında yeralan Andravida kenti yakınlarında bugün meydana gelen ve Richter ölçeğine göre 6,5 büyüklüğündeki depremin, 1 kişinin yaşamını yitirmesine ve çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açtığı bildirildi.

Yunanistan Devlet Televizyonu NET, 1 kişinin Kato Ahaia bölgesinde enkaz altında kalarak yaşamını yitirdiğine dair daha önce haber merkezlerine ulaşan haberlerin doğrulandığını ve 31'i Ilia kentinde olmak üzere çok sayıda kişinin yaralandığını duyurdu. Ayrıca hastaneye kaldırılan yaralılardan birinin de kalp krizi geçirerek öldüğü kaydedildi.

Basın-yayın organları, daha önce Amaliada kentinde, balkonlardan atlayan 4 kişinin kent hastanesinde tedavi altına alındıklarını ve deprem bölgesindeki yerleşim merkezlerinde çok sayıda kişinin, binalardan kopan parçalar ve kırılan camlardan hafif yaralar aldıklarını belirtmişlerdi. NET, ayrıca Ahaia kenti yakınlarındaki Fostena köyündeki binaların büyük bölümünün hasar gördüğünü, çöken yapılardan birisinin enkazı altında kalan küçük bir kız çocuğunun kurtarıldığını ve sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.

NET, bölgeden ulaşan bilgilerin, akşamüstü saatleri itibarıyla enkaz altında hiç kimsenin kalmadığı yolunda olduğunu da kaydetti. Bu arada Yunanlı deprembilimci Gerasimos Papadopulos, 6,5 büyüklüğündeki depremin büyük bir olasılıkla ana deprem olduğunu, ancak 10 kilometre kadar derinlikte meydana gelmesi, yani yüzeye yakın olması nedeniyle ülkenin büyük bölümünde hissedildiğini söyledi.

Papadopulos, ''Şu ana dek, büyüklükleri Richter ölçeğine göre 4,7'ye dek ulaşan 10 artçı deprem meydana geldi. 2 saat öncesine göre daha olumlu düşüncelere sahibim. Her ne kadar kesin konuşmak için erken olsa da ana depremin meydana gelmiş olduğunu söyleyebilirim. Şiddetli artçı depremler önümüzdeki saat ve günlerde olacak. Bu büyüklükteki bir depremi izleyen ilk hafta kritiktir'' dedi.

Andravida yakınlarında 14 Temmuz 1993 tarihinde de 5,5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş, bölgede 1998 ve 2002 yıllarında da sismik aktivite yaşanmıştı.

(AA)