kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Haziran 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Ana-kızlar, haydi okula!

Ercan SARIKAYA SABAH
"Ana-Kız Okuldayız" kampanyası bugün Başbakan'ın eşi Emine Erdoğan tarafından Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda başlatılacak. Kampanyayla 15 yaş üstü 3 milyon kişi okur yazar olacak..
Okur yazar olmayanların okur-yazar hale getirilmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayesinde tüm Türkiye'de "Ana-Kız Okuldayız" okuma-yazma kampanyası başlatılıyor. Ana sponsorluğunu Halk Bankası'nın yaptığı kampanyanın startı Emine Erdoğan tarafından bugün Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda verilecek. Kursa ilk kaydı Emine Erdoğan saat 11.00'de düzenlenen törenle yapacak.

KAMPANYA 4 YIL SÜRECEK
Tüm Türkiye'de 4 yıl boyunca sürecek olan kampanya, 15 yaş üzeri 5 milyon okuma-yazma bilmeyen kişiden 3 milyonunu okur yazar hale getirmeyi hedefliyor. Projede, ayrıca okur-yazar olan 2 milyon yetişkine bu süre içerisinde ilköğretimin ilk beş sınıfına denk olan II. Kademe Okuma-Yazma eğitimi verilecek. Kampanya, 81 ildeki ve ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezleri tarafından koordine edilecek. Sabit ve geçici kurs merkezlerinin yanı sıra, okulların boş mekânları da hafta sonları ve diğer tatil günlerinde kurslar için kullanılacak.

HEDİYELER VERİLECEK
Kursiyerler eğitimlerini tamamlandıktan sonra çekilişle beyaz eşya ve mutfak eşyası hediyesiyle ödüllendirilecek. Kursa devam eden öğrencilerin tüm okul araç ve gereçleri bakanlık tarafından karşılanacak. Kurs kayıtları 9 Haziran-5 Eylül tarihleri arasında yapılacak, eğitim ise 8 Eylül 2008 tarihinden itibaren başlayacak. Hiç okuma-yazma bilmeyenlerin alındığı I. Kademe Okuma-Yazma Kursu'na katılanlara 120 saatlik bir eğitim verilecek. Bu eğitim sonunda başarılı olanlara I. Kademe Okur-Yazarlık Belgesi verilecek. Bu belge ile 180 saatlik II. Kademe Okuma-Yazma Kursu'na katılmak mümkün olacak. Türkiye'de okuma yazma bilmeyenlerin yüzde 40'ı İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Şanlıurfa, Antalya, İzmir, Diyarbakır, Bursa gibi 9 büyük ilde toplanıyor.