kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Haziran 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Genelkurmay "dinleme operatörü" arıyor

Yeni Haber
Türkiye, günlerdir "telekulak" iddia ve tartışmaları ile çalkalanırken, Genelkurmay Başkanlığı sivil memur alımı çerçevesinde "dinleme operatörü" arıyor. Toplam 7 kişinin istihdam edileceği "dinleme operatörü" kadrosu için 91 kişi başvurdu.

Genelkurmay Başkanlığı'nın sivil memur alımı sınavı büyük ilgi gördü. 71 meslek grubunda açılan 334 personel kadrosuna 2 bin 55 kişi başvurdu. 7 kişinin istihdam edileceği "dinleme operatörü" kadrosu için 91 kişi başvururken, Genelkurmay kalp ameliyatlarında görev yapacak by - pass uzmanını ise bulamadı.

Genelkurmay Başkanlığı Araştırma Geliştirme Uzmanı, Arşiv ve Kayıt Memuru, Bilgisayar Programcısı, Dinleme Operatörü, Eğitim Uzmanı, Hukuk Uzmanı, Psikolog, "Sağlıklı Yaşam Uzmanı" gibi toplam 71 meslek grubundan sivil personel istihdam etmeyi planlıyor. Açılan sınavın başvuru süresi 22 Mayıs'ta tamamlandı. 31 Mayıs - 1 Haziran tarihlerinde yapılan değerlendirme mülakatı ve uygulamalı sınavın ardından 379 kişilik yedek ve asil liste oluşturuldu. Listede kimlikleri yazılı adaylar önce askeri hastanelerde "Sağlık Kurulu Raporu" alacaklar. Ardından Genelkurmay Başkanlığı'nın istihdam edeceği personel netlik kazanacak.

Türkiye'nin gündeminde "telekulak" iddialarının yer aldığı bir dönemde, Genelkurmay Başkanlığı'nın istihdam edeceği personel arasında "dinleme operatörü" unvanının da yer alması dikkat çekti. Askeri yetkililer, istihdam edilecek personelin sınır bölgelerinde ve karargahlarda haberleşme amaçlı olarak görev yapacağını belirtti.

Bu unvan için açılan 7 kişilik kadroya 91 kişi başvurdu. Başvuru sahiplerinin meslek liseleri veya 2 yıllık yüksekokulların deniz haberleşme, elektronik haberleşme, haberleşme, telekomünikasyon, haberleşme teknolojisi bölümü mezunu olmaları şart koşulmuştu. Adayların ayrıca KPSS puanlarının en az 40 olması gerekiyordu.

Sınav kılavuzuna göre 7 personelden 2'si Ankara, 2'si Sinop, diğerleri Edirne / Enez, İzmir / Karabelen ve İskenderun'da görev yapacak.

Sınavla alınacak personel arasında "Sağlıklı Yaşam Uzmanı" gibi günümüzün gözde meslek dallarının da yer aldığı görüldü. Ankara'daki 1. Sağlıklı Yaşam Uzmanı kadrosu için 3 başvuru oldu ve her 3 aday da sınav sonucunda asil veya yedek aday olmayı başardı. Sınav öncesinde adayların fakülte ve 4 yıllık yüksek okulların spor yöneticiliği bölümünden mezun ve en az 70 KPSS Puanına sahip olmaları istenmişti.

Genelkurmay Başkanlığı'nın sınav açtığı 21 meslek dalında ise hiçbir adayın yeterli görülmemesi dikkat çekti. Bunlar arasında kütüphaneci, by - pass teknikleri, video montaj uzmanı, şartname takip uzmanı gibi unvanlar yer alıyor. Örneğin by - pass teknikerinin 2 yıllık sağlık meslek yüksek okullarının ameliyathane teknikerliği bölümünden mezun ve en az 40 KPSS puanına sahip olmaları gerekiyordu. Bu kadro için 1 kişi başvurdu, ancak o da sınavda başarılı olamadı.

(ANKA)