kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Haziran 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Tercümanlar aracılığıyla sohbet ettiler.

Gül'den Japon selamı Akihito'dan dostluk eli

DUYGU GÜVENÇ
Japon İmparator Akihito, kendisini eğilerek selamlamak isteyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün elini sıktı. Akihito, Gül'e "Siz büyük bir devletin başkanısınız" dedi..
İLİŞKİLİ HABERLER
Gül'den Japon selamı Akihito'dan dostluk eli
İmparator Akihito'nun konuğu olarak ilk defa Türkiye'den Japonya'ya Devlet Başkanı düzeyinde ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sarayda kral gibi karşılandı, kral gibi uğurlandı. Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, "yarı Tanrısal güce sahip olduğuna inanılan" İmparator Akihito ile İmparatoriçe Miciko tarafından saray kapısında karşılandı. Gül çifti, pırlantadan oluşan broş ve kol düğmesi hediyelerini takan İmparator ve İmparatoriçe ile 20 dakika başbaşa görüştü. Daha sonra görüşmeye, Türkiye'ye yakın ilgisiyle tanınan, İmparator'un amcası Mikasa ve eşi teker teker girdi. Gül çifti İmparator'a, "Ertuğrul fırkateyni"nin maketi ile Türk denizcileri kurtaran Japon subaylarının fotoğraflarından oluşan kitapçığı hediye ederken, Prens Mikasa'ya da, Türkiye'de, Etnografya Müzesi'nde çekilen fotoğraflarını armağan etti.

KIRMIZI-BEYAZ MASA
Gül saray girişinde İmparator'u eğilerek selamlarken, Akihito'nun elini uzatması üzerine tokalaştı. Japon toplumunun kurallarına uyan Gül çifti, sarayda bacak bacak üzerine atmamaya özen gösterdi. Sarayda verilen yemekte sofrayı, iki ülkenin bayraklarının rengi olan kırmızı ve beyazdan oluşan güller süsledi. İmparator Akihito ile Cumhurbaşkanı Gül, arasındaki sohbet ilgi çekiciydi: İmparator: Türkiye, Osmanlı'dan bu yana büyük bir devlet. Böylesine büyük devletin başkanını ağırlamaktan çok mutluyum. Gül: İki ülke dostluğunun temeli, İmparator'un gönderdiği Prens ziyaretiyle atılmıştı. Sultan Abdülhamit de denizcilerimizi Ertuğrul fırkateyniyle Japonya'ya göndermişti. İmparator: Bizim gibi geleneğinizi koruyarak modernleşmeyi benimsiyorsunuz. Üç medeniyeti bir araya getiren serginiz çok etkileyiciydi. Gül: 2010'da da Japon yılını aynı şekilde yapmayı hedefliyoruz. Bu sırada sizi de ülkemizde ağırlamak isteriz. İmparator: Türkiye'yi ziyaret etmek için hükümet ile konuşacağım. Tokyo Imperial Otel'de "Modanın Döngüsü: Osmanlı'da Kadın Giysileri" sergisinin açılışını da yapan Gül, daha sonra Japonya Prensesi Tokamado ile Tokyo Büyükelçisi Sermet Atacanlı'nın verdiği akşam yemeğine katıldı.
Haberin fotoğrafları