kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 5 Haziran 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Erdoğan çifti Nahçıvan ziyareti sırasında Tuzdağı Mağarası’nı da gezdi.

Aliyev'den Erdoğan'a jest: Türk vatandaşına vize yok

Ergun AKSOY
Başbakan Erdoğan'ı Nahçıvan Özerk Bölgesi'nde "Can kardaşım" diye karşılayan Aliyev, Bakü-Kars, Nahçıvan-İstanbul uçak seferlerinin başlaması konusunda söz verdi..
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Nahçıvan Özerk Bölgesi'ni ziyaretinde Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile iki ülke arasında önemli ekonomik adımlar atıldı. Bakü- Kars, Nahçıvan-İstanbul uçak seferleri en kısa zamanda başlayacak. Erdoğan'ı "Can kardaşım" diye karşılayan Aliyev, jest yaptı. Azerbaycan'ın Türk vatandaşlarına uyguladığı vizeyi kaldırma kararını açıkladı. Eşi Emine Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan ile birlikte önceki gece Nahçıvan Özerk Bölgesi'ne gelen Erdoğan, Demirel'in ziyaretinden 16 yıl sonra Nahçıvan'a giden ikinci başbakan oldu. Erdoğan, dün ilk olarak Nahçıvan Meclisi'ni ziyaret etti.

ALINAN KARARLAR
Erdoğan'ı Meclis binasına gelişinde Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, askeri törenle karşıladı. Nahçıvan Meclisi'nde heyetler arası görüşmeni yanı sıra Erdoğan ve Aliyev baş başa görüştüler. Heyetler arası görüşmede alınan kararlar şöyle:

* Kars ile Bakü arasında hava köprüsü kurulacak.

* Nahçıvan-İstanbul karşılıkla uçak seferleri başlayacak.

* Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi için somut adım Temmuz ayında atılıyor.

* Bakü- Tiflis-Erzurum doğalgaz hattından Türkiye'ye gaz verilecek. Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte astım hastalığına iyi geldiği belirtilen Tuzdağı mağarasını gezdi. Başbakan akşam saatlerinde İstanbul'a geldi.