kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Haziran 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Hedefimi koydum inandım, başardım

Merve KOCACENK HABER MERKEZİ
Geçen yıl OKS'de tüm soruları çözerek birinci olan Fatih Özkan sınava girecek öğrencilere kendilerine güvenmelerini önerdi..
Geçen yıl Ortaöğretim Kurumları Yerleştirme Sınavı'nda (OKS) tüm soruları cevaplayan tek bir öğrenci vardı. Matematik-Fen ve Türkçe- Matematik puan türlerinde 500 tam puan alarak birinci olan İstanbul Özel Marmaraevleri İhlas İlköğretim Okulu öğrencisi Fatih Özkan. O tercihini İstanbul Lisesi'nden yana kullandı ve orada öğrenim görüyor. Özkan, OKS'de olduğu gibi ÖSS için de kendine güveniyor ve yine derece yapacağını söylüyor. Özkan, SABAH'a bu yıl son kez OKS'ye girecek öğrenciler için nasıl çalıştığını anlattı, sınav için tavsiyelerde bulundu.

TAVİZ VERMEDİ
Sınava her şeyden önce bilinçli bir zaman programı yaparak hazırlanmaya başladığını anlatan Özkan, sosyal yaşamından da taviz vermediğini belirtiyor: "Ben sosyal yaşamını hiç kısıtlamadım. Hatta p a - zar günü sınav vardı ama ben cuma akşamı okulun bahçesinde arkadaşlarımla basketbol maçı yapıyordum. Öğretmenlerim yanlışlıkla elime top gelip, parmağımı kırabilirim ve sınava giremem diye beni uyardıkları için maçı bıraktım. Önemli olan hem çalışmak, hem de kendinize zaman ayırabilmek. Kısaca her şeyi kararında yapmak önemli." Sosyal hayatını çok fazla kısıtlamayan, arkadaşları ile buluşan, basketbol maçlarına ya da sinemaya giden Özkan, zamanı verimli kullanmanın önemine dikkat çekiyor: "Zaman ayarlamanızı iyi yaptığınız takdirde kendinizi fazla yormazsınız. Önce konuyu anlayın, sonra bol bol test çözün. Kendinize hedef koyun ve buna inanın. Hedefiniz varsa, kendinize inanıyor ve çalışıyorsanız başarılı olursunuz. Benim sınavdan bir sene öncesinde yaz aylarında hedefim ilk yüze girmekti. Sınava bir hafta kala artık hedefim ilk 10 arasında olmaktı. Bunu başaracağıma inanıyordum ve birinci oldum." Özkan, başarısında ailesinin de büyük rolü olduğunu söylüyor ve ailelere şöyle sesleniyor: "Benim ailem her fırsatta benim yanımda olduklarını, bana güvendiklerini söyledi. Bu sözler benim için büyük moral oldu. Sınavda da heyecanlanmamı önledi, kendime güvenimin devam etmesini sağladı. O yüzden aileler çocuklarına destek olmak istiyorlarsa önce onlara güvensinler ve bunu çocuklarına da söylesinler."

'PANİK YAPMAYIN'
Özkan, sınavda herkesin heyecanlı olabileceğini ama önemli olanın serinkanlı davranabilmek olduğunu dile getiriyor. Özkan son günler için önerilerini şöyle sıralıyor: "Son dakika çalışmaların zararı bile olabilir çünkü heyecan yapar ve akıllarındaki bilgi karışabilir. Sınava üç gün kala çalışmayı bıraktım sayılır. 400 sorudan 100 soruya düşürdüm. Sınava girmeden hafızamı canlı tutsun diye haşlanmış patates yedim. Yanıma da birkaç şeker aldım."