kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Haziran 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

İspanya araya giriyor, Ruslar Türk domatesine 'Dur' diyor

ESEN EVRAN
Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Bülent Aymen, "Arap pazarını Suriye yüzünden kaybettik. Şimdi de İspanya Rusya'ya ihracatımızı engellemeye çalışıyor" dedi..
Rusya'nın zirai ilaç kalıntısı nedeniyle Türkiye'den yaş meyve sebze alımını 7 Haziran tarihinden itibaren durdurma kararı alması, meyve sebze ihracatçılarını paniğe sürükledi. Türkiye'nin toplam sebze meyve ihracatındaki payı yüzde 30'u bulan, 2008'in ilk dört ayında 217 milyon dolarlık ihracat yapılan Rusya'nın engellemeleri sürerse ihracatçılar bu yılı kaybetmekten korkuyor. Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Bülent Aymen, Türk sebze meyve ihracatçılarının 2005 yılından beri bu konuyla uğraştıklarını, o yıla göre önemli iyileşmeler kaydedildiğini belirterek, "Zirai ilaç kalıntısı bahane. Bizim görüşümüz İspanya'nın bu olaya müdahale ettiği yönünde. Rusya, Türk mallarının bölgede yayılmasını istemiyor. Akdeniz bölgesinden giden yaş sebze meyvenin yüzde 80'ini Rusya alır. En büyük pazarımız Arap ülkeleriydi, onları Suriye yüzünden kaybettik. Şimdi bir Rusya bir de Romanya var elimizde" dedi. Antalya İhracatçı Birlikleri Başkanı Mustafa Satıcı da, Rusya'nın zirai ilaç dışında çok başka nedenlerle işi zora koştuğunu belirterek "Bu nedenlerden biri de artık kendisinin üretici olmaya hazırlanması" dedi.

7 HAZİRAN KRİTİK TARİH
Rus İnterfaks ajansının önceki günkü haberinde Rusya Bitki Koruma Dairesi'nin Türkiye'den domates, 'patlıcan, patates, üzüm ve limon ithalatını, bazı ürünlerde prestit ile nitrat adlı kimyasal maddelerin 'izin verilen orandan yüksek olması' nedeniyle 7 Hazirandan itibaren durdurma kararı aldığını duyurmuştu. Bu konuyu Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın yakından takip ettiğini söyleyen Mustafa Satıcı, "Rusya'ya gidecek gemilerde ve yollarda çok sayıda TIR var. Ne olacağını bilmiyoruz" dedi. Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Bülent Aymen de sorunu kökten çözmek için kalite kontrol laboratuvarlarının ihracatçı birliklerine bağlanmasını önerdiklerini söyledi. Aymen, "Üç yıldır uğraşıyoruz. Ya kontrol sertifikalarında sorun çıkarıp araçları yolda durdururlar, ya da böyle açıklamalar yaparlar. Türkiye'de kontrol laboratuvarları yeterli değil. Rusya yeni değerler getiriyor, bu analizler Tarım Bakanlığı'na bağlı laboratuvarda yapılamıyor. Özellikle stratejik ürünlerde bir kısmı bize devredilmeli" dedi.