kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Haziran 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Geceleri bacaklarıma giren kramplar beni uyutmuyor

Dr. Ece Hattat
03.06.2008
Geceleri hiç uyuyamıyorum. Bacaklarıma kramplar giriyor ve aniden uyanıyorum. Bu durumun sebebi nedir? Nasıl tedavi edilebilir? Arzu L./Muğla

Baldır veya ayaklarda oluşan gece krampları, orta yaşlardan itibaren sıklaşıyor. Bu probleme neyin yol açtığı bilinmiyor. Ancak sizi yatkın hale getiren faktörler var. Örneğin gece krampları özellikle vücuttan su ve tuz kaybı fazlalaştığı yaz aylarında sıklaşıyor. Kalsiyum ve magnezyumun vücuttaki dengesizliğinde de oluşabiliyor. Gece yatmadan önce alkol aldıysanız ya da ağır egzersiz yaptıysanız, bu sorun oluşabilir.

İLAÇLAR RİSKLİ!
Gece krampları, altta yatan bir sağlık sorunun habercisi de olabiliyor. Şeker hastalığı, hipotiroidi sorunu, varis, Parkinson gibi sinir-kas hastalıkları ya da böbrek yetmezliği olanlarda, bacak krampları daha sık görülüyor. Bu soruna kullandığınız ilaçlar da neden olabiliyor. Şeker hastalığı ya da yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar ile idrar söktürücülerin özellikle böyle bir riski bulunuyor.

YATMADAN DUŞ ALIN
Kramp ağrısına dayanmak gerçekten de güçtür. Bu kramplar yalnızca ağrıya yol açmaz, uykunuzu da kaçırır. Uzun süreli gece kramplarından şikayetçiyseniz mutlaka doktorunuza başvurmalı ve sorunun nedenini araştırmalısınız. Gece sancıyla uyanırsanız; kramp oluşan bacağınızı uzatıp, ayağınızı bilekten esnetin ya da bacağınıza masaj yapın. Kasılmış olan kası soğuk kompres ya da ılık duşla gevşetin. Yatmadan önce ılık bir duş almanız da, sizi gece kramplarından koruyabilir.