kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Haziran 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Akupunktur ve estetik el ele

Dr. Yasemin Fatih Amato
Geçmişi binlerce yıl öncesine uzanan 'Akupunktur'u Batı ülkeleri çok sevdi, kurallarını yeniden düzenledi, standarlar koydu ve kabul ettiler. Ülkemizde de gittikçe yaygınlaşıyor. Bu yöntem doktorlar tarafından uygulanıyor ve hemen her türlü sağlık sorunu için çözüm önerileri var. Akupunktur bir metod olarak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da onaylandı.

Kozmetik akupunktur
Akupunkturun kozmetik amaçlı kullanımına 'Ridopuncture', yani 'çizgilerin akupunkturu' adı verilir. Ridopunktur, çok ince iğneler ve düşük frekanslı elektrik akımıyla yapılır. İyileştirici etkisi iki yönlüdür: 1. Akupunkturun esas hedefi vücuttaki enerji akışının dengelenmesi ve vücudun kendi kendini iyileştirmesidir. Sonuçları dış görünüme gençleşme ve güzelleşme olarak yansır. 2. Estetik sorunlarla ilişkili akupunktur noktalarının uyarılması o bölgedeki dokuların gelişmesini sağlar. Akupunktur iğnelerinin yüz cildine batırılmasıyla vücut savunmaya geçer ve kolajen sentezi artar. Bunun sonucu olarak cilt daha gergin, esnek ve pürüzsüz bir görünüm kazanır.

Yararları...
* Yüzdeki kan ve lenf dolaşımı artar.
* Kırışıklık derinliği hafifler, cilt canlanır ve renk tonu düzelir.
* Yüz kasları sıkılaşır, sarkmalar toparlanır.
* Ödemler geçer.
* Düşen göz kapakları, gözaltı torbaları ve kaz ayağı çizgileri hafifler.
* Yüzdeki stres azalır.
* Güneş ve yaşlılık lekeleri azalır.
* Özel bir uygulama ile dudaklar daha belirgin ve dolgun hale getirilebilir.
* Akupunktur ile saç dökülmesi, sivilce ve selülit tedavileri de yapılır.
* Kollar, karın ve mide bölgesi sıkılaştırılabilir.

Nasıl yapılır?
Ridopunktur seansından önce cilt temizlenir. Ardından hafif bir masaj yapılır. Bu aşamalar tamamlanınca, yüz ve kulaklarda ilgili akupunktur noktaları çok ince iğnelerle uyarılır. Kozmetik yüz akupunkturunda normal vücut iğnelerinden çok daha ince ve küçük iğneler kullanılır. Kırışıklığın yeri ve derinliğine göre 2 ile 8 dakika arasında son derece düşük bir elektrik akımı uygulanır. Her bir iğne yaklaşık 7 mm derinliğindeki bir kırışıklığı düzeltir. Seanstan sonra 30 dakika içinde etkileri ortaya çıkmaya başlar. Tedavi, 5-7 günde bir uygulanan ortalama 8-10 seansta tamamlanır.