kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 3 Haziran 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Yatırımları "tek adımda" hızlandırma planı

Yeni Haber
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayınlanan genelge uyarınca, ülke genelinde yatırım yapmak isteyen girişimcilerin sorunlarını kısa yoldan yerinde çözmek amacıyla, valilikler bünyesinde birer "Tek Adımda Yatırım Bürosu" kurulacak. Bürolar iki ay içinde faaliyete geçirilecek.

Söz konusu bürolar, girişimcilerin sorunlarını dinleyecek, gerektiğinde ilgili kurumlarla bağlantıya geçerek çözüm üretecek, girişimcilere yönelik bilgilendirme, rehberlik ve bölgedeki cazip yatırım alanları konusunda tanıtıcı faaliyette bulunacak.

İŞE "DERHAL" BAŞLANACAK

Genelge uyarınca, söz konusu bürolarda valiler tarafından belirlenecek yönetici bir personel ile ilin yatırım kapasitesine göre yeterli sayıda yardımcı personel görevlendirilecek, bürolarla ilgili tanıtım faaliyetlerine "derhal" başlanarak, adres, telefon, faks ve e-posta adresleri ilgililerin rahatça ulaşabileceği yayın organları ile ilan edilecek.

Tek adımda yatırım büroları genelgenin yayımından itibaren iki ay içinde faaliyete geçirilecek, kuruluşa ilişkin bilgiler ile çalışmalarıyla ilgili faaliyet raporları üçer aylık dönemler halinde Başbakanlık ilgili kuruluşu Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığına gönderilecek.

Genelgede, Tek Adımda Yatırım Bürosu uygulamasının en kısa sürede yaşama geçirilmesi konusunda valiliklere tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca gereken destek ve yardımın sağlanması istendi.

ANKA