kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 3 Haziran 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Nazım Hikmet mezarı başında anıldı

Yeni Haber
Dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet Ran, ölümünün 45'inci yıl dönümünde Moskova'daki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

Rus-Türk Araştırmalar Merkezinin düzenlediği törene gazeteci Nebil Özgentürk, sanatçı Zeliha Berksoy ve Türk-Rus İşadamları Derneği (RTİB) Başkanı Ali İhsan Akıskalıoğlu ile Moskova'da yaşayan Türk vatandaşları katıldı.Berksoy'un Nazım'ın mezarı başında bir şiir okumasının ardından, Özgentürk ve Akıskalıoğlu, birer konuşma yaptılar.

Türkiye'den anma törenine gelen iki genç, Anadolu'dan getirdikleri toprağı Nazım'ın mezarına serptiler ve toprağı yine Türkiye'den getirdikleri bir şişe suyla suladılar.Gazeteciler Evinde bu akşam düzenlenecek Nazım Hikmet gecesinde de ''Bir Yudum İnsan: Nazım Hikmet'' belgesi gösterilecek.

Gecede Nazım Hikmet'in ''Sevdalı Bulut'' adlı çizgi filmi, bir slayt gösterisi ve ünlü şairin eşyasından oluşan küçük bir sergi ilk kez Moskovalıların ziyaretine açılacak.Sanatçı Zeliha Berksoy, gecede Nazım'ın ''Yakond ile Si Ya U'' adlı eserini sahneleyecek.

NAZIM HİKMET İLE İLGİLİ ETKİNLİKLERE VE AYRINTILI BİLGİLERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ