kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 2 Haziran 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Günaydın 
Dr. Eren Eroğlu
Ailenizin doktoru

Öksürüğün tedavisinde bal şuruptan çok daha etkili!

* Kızım 5 yaşında ve maalesef çok sık grip oluyor. Hastalık aralarında bile geniz akıntısı var. Geceleri uykusunu bölecek kadar çok öksürüyor. Doktorlar öksürük şurubundan başka bir şey vermiyor ama ben bu kadar çok ilaç kullanmak istemiyorum. Başka ne yapabilirim? Eda M./İzmir
Sorunuz bana teyzemi hatırlattı. Ben yetişme çağlarında iken ne zaman öksürdüğümü görse hemen yakalar; kaynattığı süt, incir ve balı içirirdi. Ben o zamanki aklımla faydasına inanmasam da hem onu kırmamak, hem de tadı güzel diye fazla tereddüt etmeden içerdim ne veriyorsa.

KANITLANDI!
Geçen sene ise enteresan bir çalışma yayımlandı 'Arch Pediatr Adolesc Med' dergisinde. Yaklaşık 100 çocuk üzerinde yapılan bu çalışma 'bal'ın öksürük ilacı olan 'dekstrometorfan'dan daha etkili olduğunu söylüyor. Araştırmacılar 100 çocuğu 3 gruba bölmüşler. 1. gruba bal, 2. gruba da dekstrometorfan içeren şurup vermişler. 3. gruba ise hiçbir şey vermemişler. Sonrasında annelerine sorularak yapılan kontroller ile şikayetler değerlendirilmiş ve en etkili tedavinin bal olduğuna karar verilmiş. Yatmadan önce verilecek bir kaşık bal yeterli görülmüş, bu etkiyi elde etmekte. Eğer çocuğunuzun öksürüğünün altında başka tedavi gerektirecek ciddi bir sebep yoksa, siz de çocuğunuza bir bardak sütün içinde bal verebilirsiniz. Faydasını bilemem ama zararının olmayacağı kesin.