kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 1 Haziran 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Prof. Dr. Naci Görür

'Marmara fayı çatırdıyor depremin sahibi yok'

AA
"Beklenen Marmara Depremi" konulu konferans veren Prof. Dr. Görür, "Devlet bu işin içinde olmadıkça, hükümetler bu işi ciddi bir şekilde ele almadıkça depreme karşı önlemleri hayata geçiremezsiniz" dedi..
İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul Yaşam Derneği'nce Yıldız Teknik Üniversitesi sergi salonunda, "Beklenen Marmara Depremi" konulu bir konferans verdi. İstanbul'da 1999'dan bu yana inşaat patlamasının yaşandığını, sadece TOKİ'nin 250 bin konut yaptığını, hedefinin 500 bin konut olduğunu dile getiren Görür, bu sisteme devletin bir takviye yaparak ulusal ve uluslararası ilgili kuruluşları da harekete geçirmesi halinde İstanbul'a 900 bin depreme dayanıklı ve ucuz konut yapılabileceğini söyledi.

CANLI FAY SİSTEMİ
Görür, "Ama bu ülkede depremin sahibi yok. Devlet bu işin içinde olmadıkça, hükümetler bu işi ciddi bir şekilde ele almadıkça, depreme karşı önlemleri hayata geçiremezsiniz" dedi. Marmara'daki fayı incelemek için 1 ay boyunca her gün "Nautile" adlı denizaltıyla bin metreden fazla derinliğe inerek araştırma yaptıklarını anlatan Görür, araştırma sonuçlarına göre "Marmara'nın tabanında canlı bir fay sistemi olduğunu, bu fayın bugün, yarın veya öbür gün büyük bir deprem üreteceğini" dile getirdi.

ÇİN'DEKİ DEPREM
"Çin'deki deprem Marmara depremini tetikler mi?" diye sorulduğunu belirten Görür, "Marmara'nın altındaki fay 1999 yılında tetiklenmiştir. 1999'da meydana gelen depremle 220 yılda birikmesi gereken enerji 55 saniyede Marmara'ya yüklenmiştir. Şimdi Marmara'nın altındaki fay çatırdıyor. Şanslıyız 9 yıl bir şey olmadı. Şanssızız çünkü bu 9 yılda yöneticilerimiz gerekli önlemleri almadı'' dedi.