kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 31 Mayıs 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Haber Turu-1

Euro Bölgesi'nde enflasyon tarihi zirvede
AB'DE
ortak para kullanan 15 ülkenin dahil olduğu Euro Bölgesi'nde enflasyon mayıs ayında yüzde 3.6 ile tekrar tarihi zirvesine çıktı. Resmi istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre gıda ve enerji fiyatlarının sürüklediği enflasyon, mart ayında yüzde 3.6'yı gördükten sonra nisan ayında yüzde 3.3'e gerilemişti. Alman Merkez Bankası Bundesbank Başkanı Axel Weber, gıda ve enerji fiyatlarındaki geçici yükseliş nedeniyle AMB'nin enflasyon tavanının yükseltilmesine karşı çıkarak aksi takdirde güvenilirliklerinin zarar göreceği uyarısında bulundu.

THY, ilk üç ayda 125 milyon lira kâr etti
THY'NİN
ilk çeyrek net kârı yüzde 207 artışla 125 milyon YTL oldu. Şirketten yapılan açıklamaya göre, THY'nin satış gelirleri ilk çeyrekte yüzde 13 artışla 1.089 milyar YTL oldu. Açıklamada "Akaryakıt USD/ton maliyetindeki yüzde 46 artışa, bu artışın getirdiği 87 milyon dolarlık ilave maliyete rağmen, faaliyet kârı yüzde 14 düşüşle 101 milyon YTL olarak gerçekleşti. İlk üç aylık mali sonuçlara göre faaliyet kâr marjı yüzde 9.23, net kâr marjı ise yüzde 11.45 olarak gerçekleşti" denildi. Tarifeli hizmet gelirlerinin yüzde 76'sının dış hatlardan, yüzde 24'ünün iç hatlardan elde edildiği belirtildi.

Hintli Mahindra ticari araçları satışa çıktı
HİNDİSTAN'IN
ticari araç firması Mahindra tarafından üretilen ticari araçlar, İlçe Otomotiv Servis ve Ticaret AŞ tarafından satışa sunuldu. Mahindra Goa ve Mahindra Pik Up'ların Türkiye pazarına girişi nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan İlçe Grup Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Çetinkaya, Mahindra'nın, uygun fiyatları ile Anadolu insanının ihtiyaçlarına cevap vereceğini, kaydetti. Çetinkaya, 3 yılda toplam 5 bin araç satmayı hedeflediklerini söyledi.

Maliye akaryakıtta vergi indirimine soğuk
ENERJİ
Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş'ın akaryakıt üzerindeki vergi yükünün düşürülmesi talebine Maliye sıcak bakmıyor. Türkiye'de kurşunsuz benzin üzerindeki vergi yükü yüzde 57.68'e ulaşırken, bu oran motorinde yüzde 44.98, otogazda yüzde 46.30, LPG'de (mutfak tüpü) yüzde 40.62, fuel oil'de ise yüzde 30.7 olarak belirleniyor. Maliye 171.2 milyar YTL'lik vergi gelir hedefinin 25.6 milyar YTL'sini akaryakıttan elde ettiği vergilerle sağlıyor. Bir başka anlatımla bütçedeki vergi gelirlerinin yüzde 15'i akaryakıttan geliyor.

Rekabet'ten demir-çelik sektörüne araştırma
REKABET
Kurulu, son aylarda rekor düzeydeki fiyat artışlarıyla inşaat sektörü başta ekonomiye tehdit oluşturmaya başlayan demir çelikte yassı ürünlere ilişkin soruşturmasını sürdürürken, uzun ürünler için de ön araştırma başlattı. Kuruldan yapılan açıklamada, ön araştırma sürecinde elde edilecek bilgi ve belgeler çerçevesinde uzun demir çelik ürünleri üreten girişimlerin tamamı veya bir kısmı hakkında Rekabetin Korunması Hakkında Kanun uyarınca soruşturma açılmasına karar verilebileceği bildirildi.
Haberin fotoğrafları