kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 31 Mayıs 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Petkim'in Socar-Turcas'a devri tamamlandı, ilk mesaj işçiye

Petkim'de devir tamamlandı. Socar-Turcas-Injaz, 2 milyar 40 milyon dolarlık bedelin 1 milyar 660 milyon dolarını peşin ödedi ve ilk mesajı 'işçi çıkarılmayacak' oldu..
Petkim'in Socar-Turcas konsorsiyumuna devri tamamlandı. Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, en az 3 milyar dolar yatırım öngördüklerini belirterek, kimseyi işten çıkarmayacaklarını söyledi. Socar-Turcas-Injaz, 2 milyar 40 milyon dolarlık ihale bedelinin 1 milyar 660 milyon dolarını peşin ödedi.

ÜÇ YIL İÇİNDE VADELİ ÖDEME
Petkim'in devir teslim törenine, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Başkan Yardımcısı Osman İlter, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Vekili Fatih Acar, Socar Başkanı Rövnag Abdullayev ve Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy katıldı. Socar-Turcas Petrokimya, ihale bedelinin 1 miyar 660 milyon dolarını peşin öderken, 380 milyon doların da üç yıl içinde 'vadeli' olarak ödeneceği açıklandı. Petkim'in devir teslim töreninde konuşan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, şirketi Socar-Turcas ortaklığının almasından memnun olduklarını söyledi. Unakıtan, "Tek millet, iki devlet diyorlar, Azerbaycan- Türkiye. Bu, iki kardeş devletin birlikte artılarının bir araya getirilmesi projesidir. Kendilerinde petrol var bu işin hammaddesi. Onlarında dışarıya açılabilmek için böyle bir yere ihtiyaçları vardı" dedi. Bu devrin petrokimya sanayisinin gelişmesinin bir başlangıcı olduğunu anlatan Unakıtan, "Türkiye'deki petrokimya sanayisinin gelişmesinin bir başlangıcıdır. Ayrıca böyle yatırımlar olacak, burası gelişecek, burası dünyanın önemli gözbebeklerinden biri olacak" diye konuştu. Bu arada, Unakıtan, imzalar atılırken, "Paraları saydın mı, taksidin teminat mektubunu aldın mı?" sözleriyle konukları güldürdü. Erdal Aksoy da Petkim için öngördükleri yatırımın en az 3 milyar dolar olduğunu bildirdi.