kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Sitesiyle Facebook'a meydan okuyan Türk

Barış ERDOĞAN - HABER MERKEZİ
Google'ın kurucularıyla arkadaş olan Orkut Büyükkökten'in orkut.com sitesi dünyaca tanınıyor. İngilizce olan site Brezilya ve Hindistan'da çok popüler ancak Türkiye'de daha fark edilmedi..
İLİŞKİLİ HABERLER
Sitesiyle Facebook'a meydan okuyan Türk
Orkut Büyükkökten, 120 milyon üyesiyle dünyanın en büyük sosyal iletişim ağlarından biri olan "orkut.com"un kurucusu, değeri 86 milyar doları bulan dünya devi Google'ın patronları Larry Page ve Sergey Brin'in sıkı dostu ve çalışma arkadaşı. Yaygın olarak kullanılan orkut.com nedeniyle 32 yaşındaki Orkut Büyükkökten, Brezilya ve Hindistan'da çok iyi tanınmasına karşın Türkiye'de pek az kişi ismini biliyor. Google çatısı altında kendi adına sosyal iletişim ağı kuran Büyükkökten, Konya Meram Anadolu Lisesi'nde başlayan ve Stanford'da devam eden başarı öyküsünün bilinmeyenlerini SABAH gazetesine anlattı:

GOOGLE'DA ÇALIŞTI
"Google'ın kurucuları Larry ve Sergey'le Stanford Üniversitesinde bilgisayar bilimleri alanında doktora yaparken tanışmıştım. Öğrenciyken Microsoft'tan iş teklifi aldım ama mezun olduktan sonra Stanford öğrencileri tarafından kurulmuş ve çalışanlarının patronlar dahil neredeyse hepsini tanıdığım Google'dan gelen teklifi kabul ettim. Google henüz yeni başlamıştı, çok inandırıcı, orijinal, gelecek vaat eden bir projeydi. Ayrıca okul nedeniyle aşina olduğum ve sevdiğim silikon vadisi bölgesinden ayrılmak zorunda kalmadım."

ÜÇ NETWORK
"Son 8 yıldır internette sosyalnetwork üzerine çalışıyorum. Orkut. com kurduğum üçüncü network. Stanford'da öğrenciyken kampusta arkadaş edinmenin çok da kolay olmadığını fark ettim. Ben de halihazırdaki arkadaşlar vasıtasıyla kolayca yeni arkadaşlıklar kurulabileceğini düşünüp bu konuda networkler hazırladım.