kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Kontenjan arttı tartışma büyüdü

Nergis DEMİRKAYA - ANKARA
Devlet üniversitelerinde 71 bini bulan yeni kontenjan artışı farklı tartışmalara neden oldu. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan kontenjanların son yıllarda çok az arttığına dikkat çekerek, "Bu artış sanırım birazcık durumu dengeledi" dedi. Yarımağan, "Bir çok programımız 10-15 kontenjan artışını kaldırır. 80'i okutan 90'ı da okutur. Ancak, bu artışı kaldıramayacak derslik, laboratuvar imkanlarında sorun yaşanacak programları ayıklamak gerek. Bunlar yapıldıysa sorun yok" dedi. Önceki gün yapılan kontenjan artışını "küçük bir işlem", "geçici bir çözüm" olarak nitelendiren Yarımağan, uzun vadede yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: "Bu yıl mevcut imkanlarla yapılmış, ancak önümüzdeki dönemlerde bir hedef konulmalı. Türkiye üniversitelerde 700-800 bin öğrenciyi mi eğitmek istiyor? Ne kadar öğretim üyesi gerek? 5-10 yıllık planlı bir artış gerek. Böyle 70 bin değil, kontenjanlar 200- 300 bin artmalı."

REKTÖRLER TEPKİLİ
Nusret Aras (Ankara Üniversitesi):
Yüzde 20 artış, hiçbir kaynak aktarmadan 10-12 üniversite açmaktır. Özellikle uygulamalı eğitimin yapıldığı tıp, eczacılık ve diş hekimliği gibi bölümler zorda kalacak.

Mustafa Yurtkuran (Uludağ Üniversitesi): Kaliteden taviz vermemeliyiz. Ama üniversite kapılarında bekleyen 1.5 milyon öğrenci de unutulmamalı. Sosyal bilimler alanlarında artış olabilir. Fen ve sağlık bilimlerinde artış yapılmamalı.

Uğur Erdener (Hacettepe Üniversitesi): Umuyorum kontenjan artışı mevcut olanaklar iyi değerlendirilerek yapıldı. Eğitim kalitesini düşürmemek gerek. Bazı tıp fakültelerinin eğitebileceklerinden fazla öğrencisi var. 10-15 artış tolere edilir, 30-50 olursa zor.

Ural Akbulut (ODTÜ): Bir öğretim görevlisine 40 öğrenci düşüyor. Bu sayıyı 19'a düşürmemiz gerekirken, yüzde 20 artış büyük kötülüktür.

Atilla Kılıç (Abant İzzet Baysal): Özellikle bizim gibi yeni gelişen üniversitelerde sıkıntı yaratır. Bu şekilde bir artış umarım kaosa neden olmaz.