kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Mayıs 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Ersin Özince

'Serbest piyasada sınır olmaz, tüketici düşük faizli kartlara yönelsin'

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, piyasada kredi kartına çok düşük faiz uygulayan bankalar olduğunu, vatandaşın bu bankalara yönelmesi halinde sorun kalmayacağını söyledi..
Hem Türkiye Bankalar Birliği (TBB) hem de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı faiz oranlarının yeniden belirlenmesini öngören kanun teklifine karşı çıkıyor. Kurum yetkilileri, konunun serbest piyasa koşullarında rekabetle çözüleceği görüşünde. AK Parti'li Ahmet İyimaya'nın hazırladığı teklife göre, kredi kartının dönem borcunun sadece bir kısmının ödenmesi halinde kalan hesap bakiyesi üzerinden faiz hesaplanacak. Asgari tutar ve üzerinde ödeme yapılmış olması halinde kalan hesap bakiyesine akdi faiz uygulanacak. Asgari tutar altında ödenmesi halinde, eksik ödenen kısma gecikme faizi, kalan hesap bakiyesine ise akdi faiz uygulanacak.

YASALAŞIRSA SAYGILIYIZ
BDDK yetkilileri, konunun serbest piyasa koşullarında değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Rekabet ortamı sağlandığında zaten tüketicilere en uygun faizin uygulanacağına dikkat çekilerek, kanuni bir düzenlemeye ihtiyaç olmadığı vurgulanıyor. BDDK'dan görüş almadığını söyleyen İyimaya ise, düzenlemenin bankacılıkta rekabet koşulları oluşmadığı için gündeme getirildiğini söyledi. Kredi kartı faizlerine sınırlama getirilmesine dönük tartışmaları değerlendiren TBB Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, "Serbest piyasada sınır olmaz" dedi. GAP Eylem Planı tanıtım toplantısına katılmak üzere Diyarbakır'a gelen Ersin Özince, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, piyasada kredi kartına çok düşük faiz uygulayan bankalar bulunduğunu, vatandaşın bu bankalara yönelmesi halinde sorun kalmayacağını söyledi. Serbest piyasada limiti, sınırı tasvip etmediğini vurgulayan Özince, sınırlama getirecek yasanın Meclis'ten geçmesi halinde saygıyla karşılayacaklarını ifade etti.