kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 27 Mayıs 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Bülent Ersoy'a 3 yıl hapis istemi

Yeni Haber
Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır, Bülent Ersoy hakkında, jüri üyesi olduğu Popstar Alaturka programında yaptığı konuşmada "halkı askerlikten soğutma" suçunu işlediği iddiasıyla dava açtı. Türk halkının askerliğe ve askere büyük değer verdiği belirtilen iddianamede "Her Türk asker doğar" özdeyişinin atasözü haline geldiği ifade edildi. Ersoy, 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Ersoy'un kullandığı sözler nedeniyle 10 vatandaş Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Ersoy'un ifadesini alan Savcı Çakır dava açılmasına karar verdi.

Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi'ne açılan davanın iddianamesinde savcı Çakır, Türk halkının askerliğe ve askere verdiği değerin ülkemizde çeşitli atasözleri ile dile getirildiğini belirtti. Savcı Çakır, iddianamesinde "Türk Milletinin Askerliğe verdiği önem ve değer nedeniyle, vicdanında "Asker ocağı' ile "Peygamber ocağı' eş düzeyde tutulmuştur.Asker uğurlamalarının, törenlerle ve coşkuyla Yurdun her yöresinde yapılıyor olması da, örf ve adet olarak, toplum tarafından benimsenmiş bir olgu olarak varlığını sürdürmektedir. Bu nedenledir ki; Askerliğin eksiksiz tamamlanması, "Şehitlik' ve "Gazilik' kavramlarına verilen ulviyet ve kutsiyet;kişiye ve ailesine toplumsal bir değer kazandırmaktadır. "Her Türk Asker Doğar' özdeyişi de; bu ulvi duyguları ifade eden "Atasözü' olarak halk tarafından benimsenmiştir" dedi.

ERSOY'UN MİRASINI MEHMETÇİK VAKFI'NA BAĞIŞLAMADIĞI İDDİANAMEYE GİRDİ

Savcı Çakır, iddianamesinde, Ersoy'un sözlerinin "çağrı' ve "propaganda' amaçlı olduğuna dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

"Sarf ettiği sözleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde; hassasiyet taşıyan bu tür değerlendirmenin, eğlence içerikli bir programda sarfedilmesiyle, konuşmanın zamanlaması yönünden, teröre karşı Türk Silahlı kuvvetlerinin yabancı bir ülke topraklarında başlattığı sınır ötesi harekatın, gerek diplomatik, gerekse mevsim itibarıyla ağır kış şartlarında savaşın getirdiği zorluklar ve ülkesi için savaşan Mehmetçiğin ve ailelerinin içinde bulunduğu zor durum ve Türk Milletinin hassasiyetinin en zirvede bulunduğu bir anda yapılmasıyla; "...Ailelerin çocuklarını askere göndermemeleri... Ölen askerlerin anlamsız bir savaş nedeniyle öldükleri...Bu koşullarda askerlik yapmanın gereksiz ve mantıksız olduğu...' şeklinde anlaşılacak çağrı ve propaganda niteliğinde bulunduğu; nitekim Avrupa'da yayın yapan bölücü örgüt denetimindeki "Roj' isimli Tv'nin ertesi gün yaptığı yayınlarda, şüphelinin sarfettiği sözleri ve göstermiş olduğu tavır övülerek, yaptığı konuşmalar gün boyu verilmek suretiyle, halka yönelik olarak "...Çocuklarınızı askere göndermeyin' tarzında kışkırtıcı yayınlar yaptığı; bölücü siyaset peşinde olan bir kısım zevatın bu sözleri kullanarak, anlamsız bu savaş sebebiyle halkın çocuklarını askere göndermemeleri yönünde çağrıların tekrarlandığı görüldü."

ERSOY'UN SÖZLERİ DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNE UYGUN DEĞİL

Ersoy'un kullandığı sözlerin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 25. ve 26.ncı maddelerinde açıklanan düşünce açıklama ve eleştiri yapma hürriyeti kapsamına girmediğini de vurgulayan Savcı Çakır, Ersoy'un Irak da savaşan Mehmetçiğin moralini bozacak bir üslupla konuştuğuna da dikkat çekerek şunları belirtti:

"Mevcut konuşmanın yapıldığı anda, T.C.Devleti Ordusunun Irak topraklarına girerek savaşın sürdüğü bir ortamda, asker ailelerinin tedirginliği, görev yapan Mehmetçiğin moral değerleri ve halkın hassasiyeti yönünden ister istemez şüphelinin yapmış olduğu konuşmaların tüm dünyaya aynı anda yayınlanması sebebiyle; etkileme gücünün ve sanatçı kişiliğinden ötürü de tesirinin olacağı muhakkaktır. Konuşmaların eleştiri ve düşünce açıklama boyutunun ötesine geçerek, suç kastının açıkça ortaya konulduğu; pişmanlık duymadığı, bilinçli olarak sarf edildiğinin şüphelinin sonradan medyaya verdiği demeçlerden de anlaşıldığı; anılan nedenlere bağlı olarak şüphelinin mevcut eylemi; yayın yoluyla halkı, askerlik hizmetinden soğutacak etkinlikte teşvik, telkin ve propagandadan ibaret görülmesiyla sevk maddeleri gereğince cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına iddia ve talep olunur."

Ersoy, Türk Ceza Kanunu'nun 318. maddesinin 1-2. maddesine aykırı davrandığı iddiasıyla Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak. Davanın ilk duruşmasının 18 Haziran olduğu öğrenildi.

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır "halkı askerlikten soğutma" iddiasıyla Ersoy'un üç yıla kadar hapsini istedi.

ANKA