kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Mayıs 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
UFUK SANDIK

Kemerburgaz'da kamyonlar birbiriyle yarışmasın!

Türkiye'de trafiğe kayıtlı 725 bin kamyon var . Bu sayıya 3.5 tonun altındaki ticari araçlar dahil değil. Onları da dahil edersek sayı 1.2 milyon adeti buluyor. Bu kamyonların birçoğu ya İstanbul'da kayıtlı ya da icabı İstanbul'dan geçiyor . İhraçithal malları taşıyan binlerce kamyon Avrupa ile Türkiye arasında mekik dokuyor.
Geçiş yolu üzerinde olduğu için otoyollarda kamyon trafiğinin yoğunluğuna alışığız. Fakat ben Kemerburgaz'daki gibi, değil İstanbul, Türkiye'nin herhangi bir şehrinde kilometre başına en çok kamyonun bulunduğu bir başka yol görmedim.
İnşaatlardan yükledikleri hafriyatı Karadeniz kıyılarına döken bu kamyonların güzergâhı Kemerburgaz otoyolundan geçiyor. Böyle olunca, yol gece gündüz günün her saatinde kamyonlarla işgal edilmiş gibi görünüyor. Trafik kurallarını hiçe sayan, birbiriyle yarışan, sinyal vermeden sollayan, aniden frene basan, emniyet şeridine istediği gibi park eden tonlarca yüklü bu kamyonlar adeta ölüme davet çıkarıyor . Yetkililer sorunun farkında ama yetkilerini kullanan yok.
Eğer bu kamyonlar için başka güzergâh bulunamıyorsa, denetimler sıklaştırılsın . 24 saat denetim, kamyon sayısını azaltmaz ama bilinçsiz kamyon sürücülerini hizaya sokar.